Czy bank może złożyć skargę kasacyjną na wyrok sądu II instancji?

Dwuinstancyjny charakter postępowań sądowych w Polsce gwarantuje każdemu obywatelowi możliwość odwołania się od wyroku sądu I instancji, jeśli się z nim nie zgadza. Sąd II instancji może apelację oddalić, może podtrzymać wyrok sądu I instancji, może także orzec nowy wyrok lub przekazać sprawę do ponownego rozpoznania przez sąd I instancji. Polskie prawo nie przewiduje apelacji od wyroku sądu II instancji. Szczególnym środkiem odwoławczym jest natomiast skarga kasacyjna, z której coraz częściej korzystały banki po unieważnieniu umowy kredytowej. Czy frankowicze powinni obawiać się kasacji korzystnych dla nich wyroków?

Skarga kasacyjna na wyrok unieważniający umowę kredytową a wyrok Sądu Najwyższego

Możliwość złożenia skargi kasacyjnej obwarowana jest szczególnymi kryteriami. Skargi kasacyjnej nie powinno się traktować jak apelację – jest to nadzwyczajny środek odwoławczy, zarezerwowany na szczególne sytuacje. W związku z coraz większą liczbą napływających skarg kasacyjnych na wyroki w sprawach frankowych, Sąd Najwyższy postanowił szczegółowo zbadać sprawę. W związku z tym wydano orzeczenie, które ostatecznie ucina spekulacje na temat możliwości zaskarżania wyroków sądów II instancji.

Kolejny korzystny dla frankowiczów wyrok Sądu Najwyższego

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 września 2022 roku przekreśla możliwość zaskarżenia wyroku unieważniającego kredyt frankowy, jeśli podstawą unieważnienia umowy było wykazanie istnienia w niej klauzul abuzywnych. Tym samym banki nie mogą składać skarg kasacyjnych – odrzucenie takiej skargi przez Sąd Najwyższy wiąże się z poniesieniem przez bank kolejnych opłat.

Wyrok SN w zakresie skarg kasacyjnych to kolejne ważne dla kredytobiorców orzeczenie. Coraz więcej wyroków Sądu Najwyższego, a także TSUE precyzuje orzecznictwo sądów krajowych, dzięki czemu kredytobiorcy czują się coraz pewniej i coraz więcej pozwów przeciwko bankom wpływa do polskich sądów.

Jeśli i Ty rozważasz złożenie pozwu o unieważnienie kredytu CHF, zapraszamy. Oferujemy pomoc prawną na każdym etapie postępowania. Sporządzamy pisma procesowe, przygotowujemy klientów do rozprawy, reprezentujemy klientów na sali sądowej, pomagamy także w rozliczeniach z bankiem po unieważnieniu umowy kredytowej. Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej!

Potrzebna ci pomoc?

Zadzwoń w godzinach 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątku
po godzinie 16:00 lub
Bezpłatnie odpowiemy na Twoje pytania.

Dlaczego Twoje odszkodowanie z Kancelarią AE?

 

Oszczędzamy Twój czas

18 lat doświadczenia pozwala nam uzyskiwać odszkodowania szybko i skutecznie

Wysokie odszkodowania

Analizujemy każdą sprawę i pozyskujemy odszkodowanie z możliwie największej ilości miejsc.

Doświadczony zespół

Nasz zespół to osoby z wieloletnim doświadczeniem. Ich wiedza gwarantuje uzyskanie najwyższych odszkodowań.

Wynagrodzenie po odszkodowaniu

Nasze wynagrodzenie płatne jest dopiero po uzyskaniu odszkodowania. Nie odzyskamy dla Ciebie pieniędzy, nie zarobimy.

18 Lat doświadczenia
610,358,253 zł Uzyskane odszkodowanie
63,542 Ilość klientów
99% Skuteczność
 
Zamknij

Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

Zadzwoń: 34 324 24 31

albo skorzystaj z formularza poniżej  wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
  Please prove you are human by selecting the key.

  Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

  Zadzwoń lub skorzystaj z fomularza / tel. 34 324 24 31   wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
   Please prove you are human by selecting the plane.

   X
   WYŚLIJ ZGŁOSZENIE