Masz kredyt we frankach

Jeśli posiadasz kredyt we franku szwajcarskim to z pewnością nadpłaciłeś raty.

Możemy Ci pomóc w odzyskaniu tych środków.

Kredyt we frankach – zwrot nadpłaty kredytu frankowego

Kredyty we frankach, jakie Polacy zaciągali na początku XXI wieku, okazały się ogromną pułapką, która wielu ludzi wpędziła w spiralę zadłużenia. Po latach okazało się, że kredyt we frankach, na jaki podpisywane były umowy z bankami, nie tylko nie jest tańszy od kredytu w PLN, ale jest od niego znacznie droższy. Wszystko za sprawą rosnącego kursu franka, a także umów, jakie banki zawierały ze swoimi klientami. Przyglądając się im, okazało się, że pewne zapisy są niezgodne z prawem i na tej podstawie frankowicze mogą ubiegać się o zwrot nadpłaty za kredyt CHF. Naszym klientom pomagamy odzyskać nadpłaty, które niesłusznie wpłacili do banku z tytułu umowy o indeksowany lub denominowany kredyt we frankach. Zapewniamy kompleksową obsługę na każdym etapie negocjacji z bankiem, również na sali sądowej w przypadku, gdy polubowne rozstrzygnięcie sprawy okaże się niemożliwe.

Indeksowane i denominowane kredyty a kredyty walutowe

Kredyty frankowe, jakie masowo zaciągali Polacy kilkanaście lat temu, nie są – wbrew obiegowej opinii – kredytami walutowymi. W czasach kryzysu gospodarczego banki zgadzały się udzielać kredytów hipotecznych, pod warunkiem, że będą to kredyty we frankach indeksowane lub denominowane. Warto dodać, że wiele osób, które zdecydowało się na taki kredyt CHF, nie miało zdolności kredytowej, by móc wziąć kredyt w PLN.

<h2″>Indeksowany kredyt we frankach szwajcarskich

Zrozumienie mechanizmu działania kredytów indeksowanych i denominowanych pozwala na łatwiejsze dochodzenie swoich praw w sądach. Zaciągając indeksowany kredyt we frankach, kredytobiorca otrzymywał kwotę kredytu w złotówkach, po czym bank przeliczał kwotę zadłużenia na szwajcarskie franki po kursie kupna tabeli kursu walut banku. Od tej pory kredyt spłacany był według tabeli kursu walut banku, jaka obowiązywała w dniu spłaty poszczególnej raty. Ponadto ratę tę wyliczano po cenie sprzedaży franka szwajcarskiego. Na niekorzyść frankowiczów działały więc przede wszystkim zmiany kursu franka, ale także fakt, że bank kwotę zadłużenia przeliczał według ceny kupna waluty, a kredytobiorca oddawał bankowi ratę po przeliczeniu ceny sprzedaży. Taki zapis w umowie jest klauzulą abuzywną, inaczej zwaną klauzulą niedozwoloną, czyli sprzeczną z dobrymi obyczajami i interesem klienta.

Denominowane kredyty we frankach

Oprócz umów o indeksowany kredyt, frankowicze podpisywali również umowy o denominowany kredyt frankowy. W takim przypadku wypłacana kwota w umowie wyrażana była od razu we frankach szwajcarskich, jednak kredytobiorca otrzymywał kwotę w złotówkach. Jeśli więc między dniem podpisania umowy, a dniem wypłaty kwoty kredytu, kurs franka szwajcarskiego zyskał wobec PLN, kredytobiorca otrzymywał mniejszą kwotę w złotówkach. Ponadto bank w dniu wypłaty przeliczał waluty po cenie kupna, podczas gdy obliczając comiesięczną ratę, obowiązywała cena sprzedaży według tabeli kursu walut banku. Oznacza to, że kredytobiorca nie tylko nie znał kwoty spłaty kredytu w chwili podpisywania umowy o kredyt, ale także mógł otrzymać mniejszą kwotę niż ta, która widniała w umowie.

Klauzule niedozwolone w umowie o kredyt we frankach

Wspomniane wcześniej klauzule niedozwolone są najczęstszą podstawą prawną, jaką przedstawiają poszkodowani przez banki frankowicze, którzy szukają sprawiedliwości w sądach. Niektórzy domagają się odszkodowania z tytułu nadużycia prawa podmiotowego przez banki, jednak taka przesłanka nie może występować samodzielnie w akcie oskarżenia. Najskuteczniejszym i najszybszym sposobem dochodzenia swoich praw w sądzie (a także w umowach polubownych z bankami), jest powoływanie się na klauzule niedozwolone.

Zwrot nadpłaty kredytów frankowych

“Odfrankowienie” kredytu we frankach jest najkorzystniejszą formą zwrotu nadpłaty kredytu we frankach. “Odfrankowiona” umowa o kredyt pozbawiona jest klauzul niedozwolonych, które sprawiły, że kredytobiorca nadpłacił znaczną kwotę. Dzięki takiemu zabiegowi zmniejszeniu ulegnie kwota kapitału do spłaty, a nowy harmonogram spłat zawierać będzie kwoty wyrażone w złotówkach z uwzględnieniem oprocentowania LIBOR. Kredytobiorca odzyska oczywiście zwrot nadpłaty kredytu we frankach, który będzie spłacać według nowego harmonogramu. Dzięki korzystnemu oprocentowaniu LIBOR oraz wyrażeniu kwot do spłaty w złotówkach, frankowicze uzyskują najlepsze możliwe warunki kredytu, według których przeliczane są również raty już opłacone. Zwrot nadpłaty kredytu w obcej walucie oraz dogodne warunki spłaty kredytu w dalszych latach to rozwiązanie, o które najczęściej walczymy dla frankowiczów.

Unieważnienie denominowanego kredytu we frankach

Powołując się na nieważność klauzul niedozwolonych w umowach kredytowych, frankowicze powinni dokładnie przeanalizować sytuację kredytobiorcy. Okazuje się bowiem, że w przypadku denominowanych kredytów frankowych istnieje możliwość unieważnienie całej umowy. Jest to możliwe, ponieważ w umowie o denominowany kredyt CHF wypłacany jest w złotówkach, a wyrażany we frankach, a frankowicze nie znali dokładnej kwoty kredytu aż do momentu wypłaty pieniędzy przez bank. Dla większości frankowiczów nie jest to jednak korzystne rozwiązanie. Wiąże się ono bowiem z koniecznością natychmiastowej spłaty kredytu, na co może pozwolić sobie niewiele osób.

Przewalutowanie kredytu frankowego – czy warto?

Przewalutowanie kredytu to najprawdopodobniej pierwszy pomysł rozwiązania problemu, jaki przychodzi do głowy osobom spłacającym kredyt w obcej walucie. Niestety w wielu przypadkach przewalutowanie kredytu jest dla frankowiczów niekorzystne. Przewalutowanie kredytu z franka na złotówkę odbywa się po aktualnym kursie, dlatego rozwiązanie to nie jest korzystne. Należy również pamiętać o zmianie stawki referencyjnej z LIBOR na WIBOR. Stopy procentowe ogłaszane przez NBP są tylko jednym z czynników, od których zależy wysokość raty kredytu. Kolejnym jest stawka WIBOR dla kredytów w PLN oraz LIBOR dla kredytów w obcych walutach. Stawka LIBOR w przypadku kredytów CHF była znacznie korzystniejsza od stawki WIBOR, dlatego przewalutowanie kredytu we frankach oraz zmiana stawki WIBOR na LIBOR oznaczać może wyższą ratę po przewalutowaniu. Ponadto banki w większości przypadków doliczają prowizję za przewalutowanie oraz opłaty za sporządzenie aneksu do umowy kredytowej. Ponadto banki podczas przewalutowania kredytu ponownie sprawdzają zdolność kredytową kredytobiorcy, co może wiązać się z koniecznością renegocjonowania warunków umowy.

Jak odzyskać nadpłatę kredytu frankowego?

Aby sprawnie odzyskać nadpłatę kredytu CHF i uzyskać najkorzystniejsze warunki do dalszej jego spłaty, warto skorzystać z pomocy kancelarii odszkodowawczej AE. Dzięki doświadczeniu i znajomości prawa pomagamy odzyskać nadpłacone pieniądze i wynegocjować najlepsze warunki kredytu. Skontaktuj się z nami i opowiedz nam swoją historię, a my pomożemy Ci odzyskać nadpłatę kredytu i wynegocjować nowe, lepsze warunki spłaty kolejnych rat.

Potrzebna ci pomoc?

Zadzwoń w godzinach 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątku
po godzinie 16:00 lub
Bezpłatnie odpowiemy na Twoje pytania.

Dlaczego Twoje odszkodowanie z Kancelarią AE?

 

Oszczędzamy Twój czas

18 lat doświadczenia pozwala nam uzyskiwać odszkodowania szybko i skutecznie

Wysokie odszkodowania

Analizujemy każdą sprawę i pozyskujemy odszkodowanie z możliwie największej ilości miejsc.

Doświadczony zespół

Nasz zespół to osoby z wieloletnim doświadczeniem. Ich wiedza gwarantuje uzyskanie najwyższych odszkodowań.

Wynagrodzenie po odszkodowaniu

Nasze wynagrodzenie płatne jest dopiero po uzyskaniu odszkodowania. Nie odzyskamy dla Ciebie pieniędzy, nie zarobimy.

18 Lat doświadczenia
610,358,253 zł Uzyskane odszkodowanie
63,542 Ilość klientów
99% Skuteczność
 
Zamknij

Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

Zadzwoń: 34 324 24 31

albo skorzystaj z formularza poniżej



    wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
    Please prove you are human by selecting the cup.

    Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

    Zadzwoń lub skorzystaj z fomularza / tel. 34 324 24 31



      wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
      Please prove you are human by selecting the star.

      X
      WYŚLIJ ZGŁOSZENIE