Drzewo spadło na samochód – odszkodowanie za uszkodzony pojazd w trakcie wichury

Od jakiegoś czasu wichury przechodzące nad Polską przybierają na sile. Są także zjawiskiem coraz częstszym, a zmiany, jakie zachodzą w środowisku naturalnym, każą nam się przyzwyczajać do ekstremalnych warunków atmosferycznych. Niestety skutki bardzo silnych wiatrów odczuwają wszyscy, najbardziej jednak kierowcy, którym powalone przez wiatr drzewa coraz częściej niszczą auta. Co zrobić, gdy drzewa spadło na samochód? W jaki sposób ubiegać się o odszkodowanie za uszkodzony pojazd?

Drzewo przewrócone przez wiatr na samochód – odpowiedzialność na zasadzie winy, a nie ryzyka

Zarządcy terenu za ewentualne szkody spowodowane przez powalone podczas wichury drzewa odpowiedzialność ponoszą na zasadzie winy, a nie ryzyka. Oznacza to, że osoba poszkodowana musi udowodnić, że zarządca nie dopełnił obowiązków dotyczących utrzymania drzewostanu w należytym stanie. Odszkodowanie za uszkodzony samochód przez drzewo będzie więc łatwiej uzyskać, gdy udowodnimy, że drzewo było spróchniałe, chore lub wcześniej nadłamane. Zdecydowanie trudniej jest uzyskać odszkodowanie, gdy drzewo było zdrowe, a wichura bardzo porywista – w takim przypadku zarówno ubezpieczyciel, jak i sąd może uznać zdarzenie za sytuację losową.

Co zrobić, gdy zauważymy, że drzewo spadło na samochód?

Aby uzyskać odszkodowanie za uszkodzony samochód przez drzewo, trzeba zebrać odpowiednią dokumentację. Dlatego gdy po podejściu do samochodu zobaczymy, że spadło na niego drzewo bądź gałąź, w pierwszej kolejności należy wykonać dokładne zdjęcia – z bliska, z daleka i najlepiej pod różnym kątem. Zdjęcia powinny być wykonane tak, by nie zostawiały wątpliwości co do skali zniszczeń ani miejsca zdarzenia.

Jeśli widzimy, że drzewo, które spadło na samochód, było spróchniałe, możemy zdecydować się na skorzystanie z usług dendrologa. Zadbajmy, by był to biegły dendrolog, którego opinia będzie wiążąca w ewentualnym postepowaniu sądowym. Z kolei osoby, którym samochód uszkodziła gałąź powinny w miarę możliwości ją zabezpieczyć – schować i przetrzymywać jako dowód w sprawie.

Jak uzyskać odszkodowanie za zniszczony przez drzewo samochód?

W przypadku zniszczonego pojazdu przez przewrócone podczas wichury drzewo, należy skontaktować się z zarządcą terenu, na którym doszło do szkody. Jeśli nie wiemy, do kogo należy teren, powinniśmy skontaktować się z policją lub strażą miejską (strażą gminną). Zarządca terenu może albo przyjąć od nas zgłoszenie i przekazać sprawę do ubezpieczyciela, albo podać nam numer polisy i nazwę TU, abyśmy zrobili zgłoszenie we własnym zakresie. Jeśli o szkodzie informujemy zarządcę terenu, poprośmy o dokument poświadczający przyjęcie od nas zgłoszenia.

Pamiętajmy, by ze zgłoszeniem szkody nie zwlekać – najlepiej z zarządcą terenu i ewentualnie ubezpieczycielem skontaktować się bezpośrednio po wykonaniu zdjęć i wstępnych oględzinach pojazdu. Zwlekać nie należy również, gdy szkodę planujemy naprawić z własnego AC. Niektóre TU zastrzegają konieczność zgłaszania takiej szkody w ściśle określonym czasie, np. nie później niż do 48 godzin od momentu, gdy zauważymy, że drzewo spadło na samochód.

Drzewo spadło na samochód – co zrobić, gdy zarządca terenu nie ma OC?

Zgłaszając szkodę majątkową do zarządcy terenu, na którym rosło powalone przez wiatr drzewo, możemy uzyskać informację, że nie posiada on polisy OC. Niestety to wiąże się z konieczności złożeniu pozwu i walczenia o swoje prawa na drodze sądowej. Sytuacje, gdy udaje się podpisać ugodę z właścicielem terenu są bardzo sporadyczne.

Niestety poszkodowanego czeka batalia w sądzie – sprawy trwają bardzo długo, a w sądzie to właściciel uszkodzonego pojazdu musi udowodnić winę zarządcy terenu. Wymaga ona też od poszkodowanego nakładu finansowego, ponieważ to właśnie powód zobowiązany jest do uiszczenia opłat sądowych czy opłacenia biegłych, których w takiej sprawie sąd z całą pewnością powoła.

Drzewo spadło na samochód – odszkodowanie za szkodę z Kancelarią Automobile Expert

Walka o odszkodowanie za uszkodzony przez drzewo samochód bywa trudna. Sprawy się przeciągają, a determinację obu stron tłumaczy fakt, że często dotyczą one dużych kwot. Dlatego jeśli ubezpieczyciel odmówi wypłacenia odszkodowania i odrzuca reklamację poszkodowanego lub jeśli zarządca terenu nie posiadał polisy OC, warto walczyć o swoje prawa. Przede wszystkim jednak warto o pomoc poprosić profesjonalistów – Kancelaria Odszkodowawcza Automobile Expert specjalizuje się w sprawach dotyczących roszczeń z tytułu szkody majątkowej. Na podstawie zebranych dowodów przygotowujemy pozew, kompletny materiał dowodowy i reprezentujemy klienta w sądzie – świadczymy kompleksowe usługi prawne.

Potrzebna ci pomoc?

Zadzwoń w godzinach 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątku
po godzinie 16:00 lub
Bezpłatnie odpowiemy na Twoje pytania.

Dlaczego Twoje odszkodowanie z Kancelarią AE?

 

Oszczędzamy Twój czas

18 lat doświadczenia pozwala nam uzyskiwać odszkodowania szybko i skutecznie

Wysokie odszkodowania

Analizujemy każdą sprawę i pozyskujemy odszkodowanie z możliwie największej ilości miejsc.

Doświadczony zespół

Nasz zespół to osoby z wieloletnim doświadczeniem. Ich wiedza gwarantuje uzyskanie najwyższych odszkodowań.

Wynagrodzenie po odszkodowaniu

Nasze wynagrodzenie płatne jest dopiero po uzyskaniu odszkodowania. Nie odzyskamy dla Ciebie pieniędzy, nie zarobimy.

18 Lat doświadczenia
610,358,253 zł Uzyskane odszkodowanie
63,542 Ilość klientów
99% Skuteczność
 
Zamknij

Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

Zadzwoń: 34 324 24 31

albo skorzystaj z formularza poniżej  wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
  Please prove you are human by selecting the star.

  Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

  Zadzwoń lub skorzystaj z fomularza / tel. 34 324 24 31   wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
   Please prove you are human by selecting the plane.

   X
   WYŚLIJ ZGŁOSZENIE