Komu i kiedy należy się zadośćuczynienie za uraz psychiczny po wypadku?

Wypadek samochodowy, a nawet niegroźnie wyglądająca kolizja może być przyczyną wielu komplikacji. Straty materialne schodzą na dalszy plan, jeśli w wyniku zdarzenia drogowego ucierpieli kierowcy bądź pasażerowie. Niestety zdarza się, że oprócz obrażeń w postaci obtarć, skręceń czy złamań, dochodzi także do urazów psychicznych. Niekiedy mają one bardzo poważne konsekwencje, przekładające się na jakość życia osoby poszkodowanej. Jakie prawa może rościć poszkodowany z urazem psychicznym po wypadku?

Odszkodowanie za szkody i zadośćuczynienie za krzywdy – jakie prawa ma poszkodowany w wypadku samochodowym?

Osoba poszkodowana w wypadku samochodowym może rościć sobie prawo nie tylko do naprawy szkody, jaka powstała na jej pojeździe (bezgotówkowa naprawa samochodu lub zwrot kosztów naprawy samochodu), ale również do odszkodowania, które pokrywa wszystkie koszty leczenia i rehabilitacji. Ubezpieczyciel sprawcy wypadku zobowiązany jest do zwrotu również tych kosztów, które powstały w wyniku leczenia w prywatnej placówce. Ponadto koszty dojazdu, kupna leków i innych środków medycznych pokrywa ubezpieczyciel.

TU zobowiązane jest również do pokrycia kosztów, związanych z przekwalifikowaniem zawodowym, jeśli poszkodowany po wypadku nie mógł wrócić do wykonywania swojego zawodu. Zwrotowi podlegają także utracone korzyści – jeśli w wyniku wypadku poszkodowanemu przepadła możliwość zarobku, stracił kontrakt lub w inny sposób stracił finansowo przez swoją niezdolność do pracy, ubezpieczyciel powinien oddać równowartość korzyści utraconych.

Oczywiście, gdy istnieje taka konieczność, poszkodowanemu należy się renta lub dopłata do renty oraz wszystkie inne świadczenia w ramach odszkodowania, które pokrywają koszty zaistniałe w związku z wypadkiem. Oprócz odszkodowania za wypadek komunikacyjny, poszkodowanemu przysługuje prawo do zadośćuczynienia za uraz psychiczny po wypadku. Stres pourazowy, lęk przed podróżowaniem samochodem, lęk przed prowadzeniem samochodu i utrudnienia z tego wynikające trudno jest przeliczyć na konkretną sumę pieniędzy. W pewnym sensie jednak jednorazowe odszkodowanie za powypadkowy stres wynagradzają traumę, z jaką mierzy się osoba poszkodowana w zdarzeniu drogowym.

Komu należy się zadośćuczynienie za uraz psychiczny po wypadku samochodowym?

Zadośćuczynienie za uraz psychiczny po wypadku przysługuje poszkodowanemu kierowcy oraz jego pasażerom. Wówczas świadczenie to – podobnie jak odszkodowanie – wypłacane jest z OC sprawcy wypadku. Ponadto, aby uzyskać zadośćuczynienie należy wykazać faktyczny uraz psychiczny, jaki powstał na skutek uczestnictwa w wypadku samochodowym.

Uraz taki może objawiać się na różne sposoby – u niektórych jest to pewien niepokój czy pojawiające się koszmary nocne, które mijają po kilku tygodniach. Niektórzy jednak borykają się ze znacznie poważniejszymi problemami. Zdarza się, że osoby poszkodowane w wypadku nie są w stanie prowadzić samochodu, a nawet nim podróżować jako pasażer. Niekiedy stres pourazowy może prowadzić do stanów lękowych i depresji.

Warto również pamiętać, że kwota zadośćuczynienia nie może być pomniejszona o kwotę odszkodowania wypłaconego w ramach NNW lub innej polisy. Każde takie świadczenie powinno być przez ubezpieczyciela traktowane osobno – obowiązują bowiem osobne umowy między TU a klientem (polisy) i za każdą z tych polis osoba ubezpieczana płaci osobno. Niestety próby zaniżenia kwoty zadośćuczynienia są dość powszechną praktyką, podobnie jak próby odliczenia wypłaconego odszkodowania z NNW od kwoty zadośćuczynienia. Jeśli reklamacja od decyzji ubezpieczyciela nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, pozostaje droga sądowa. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii odszkodowawczej, która przygotuje odpowiedni pozew, dokumentacji, przygotuje do przesłuchania na sali sądowej i będzie nieocenionym wsparciem na każdym etapie postępowania.

Zadośćuczynienie za uraz psychiczny dla sprawcy wypadku

Uraz psychiczny dotyczyć nie tylko osobę poszkodowaną, ale także sprawcę wypadku. Część zdarzeń drogowych wynika nie tyle ze świadomego wymuszenia czy przekroczenia prędkości, a ze zmęczenia, zamyślenia się, zbyt późnej reakcji czy innej przyczyny obiektywnej. Sprawca wypadku nie może liczyć na wypłatę zadośćuczynienia z OC, podobnie jak na wypłatę odszkodowania i pokrycie kosztów naprawy samochodu. W związku z tym warto mieć wykupione dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, z którego można skorzystać w zakresie, na jaki pozwala nam OWU.

Wysokość zadośćuczynienia za uraz psychiczny po wypadku samochodowym jest kwestią indywidualną. Ustalana jest ona na podstawie wszystkich czynników, dlatego samodzielne jej oszacowanie jest bardzo trudne. Licząc na wyższą kwotę zadośćuczynienia, warto od razu zgłosić się do kancelarii, by doświadczeni pracownicy ustalili, o świadczenie w jakiej wysokości można ubiegać się od ubezpieczyciela.

Potrzebna ci pomoc?

Zadzwoń w godzinach 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątku
po godzinie 16:00 lub
Bezpłatnie odpowiemy na Twoje pytania.

Dlaczego Twoje odszkodowanie z Kancelarią AE?

 

Oszczędzamy Twój czas

18 lat doświadczenia pozwala nam uzyskiwać odszkodowania szybko i skutecznie

Wysokie odszkodowania

Analizujemy każdą sprawę i pozyskujemy odszkodowanie z możliwie największej ilości miejsc.

Doświadczony zespół

Nasz zespół to osoby z wieloletnim doświadczeniem. Ich wiedza gwarantuje uzyskanie najwyższych odszkodowań.

Wynagrodzenie po odszkodowaniu

Nasze wynagrodzenie płatne jest dopiero po uzyskaniu odszkodowania. Nie odzyskamy dla Ciebie pieniędzy, nie zarobimy.

18 Lat doświadczenia
610,358,253 zł Uzyskane odszkodowanie
63,542 Ilość klientów
99% Skuteczność
 
Zamknij

Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

Zadzwoń: 34 324 24 31

albo skorzystaj z formularza poniżej  wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
  Please prove you are human by selecting the heart.

  Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

  Zadzwoń lub skorzystaj z fomularza / tel. 34 324 24 31   wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
   Please prove you are human by selecting the flag.

   X
   WYŚLIJ ZGŁOSZENIE