Coraz większe korki, wydłużające czas dojazdu do pracy, większa świadomość dotycząca ochrony środowiska oraz większa dbałość o zdrowie sprawiają, że dużo osób przesiada się z samochodu na rower lub jeździ na rowerze po pracy w celu rekreacyjnym. Niestety pozytywne skutki takiej zmiany idą w parze ze zwiększeniem się liczby wypadków z udziałem rowerzystów. Czy za wypadek na rowerze należy się odszkodowanie?
Kiedy najczęściej dochodzi do wypadków rowerowych?
Wypadki z udziałem rowerzystów w większości przypadków powodują kierowcy. Dochodzi do nich przez nieuwagę osób kierujących pojazdami mechanicznymi, a niekiedy nawet przez agresywne zachowanie na drodze. Do wypadków na rowerze dochodzi najczęściej:
- na przejazdach dla rowerzystów, szczególnie w okolicy skrzyżowania dróg
- na wąskich ulicach
- na skrzyżowaniach bez dróg rowerowych
Jedną z głównych przyczyn wypadków z udziałem rowerzystów jest nieustąpienie im pierwszeństwa. Kierowcy mają obowiązek przepuścić rowerzystę, który porusza się drogą rowerową i przekracza jezdnię na wyznaczonym przejeździe dla rowerzystów. Niestety te często usytuowane są w miejscach, gdzie widoczność jest ograniczona. Nie mniej jednak to kierowca ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa. Z kolei rowerzyści powinni pamiętać, by na „zwykłym” przejściu dla pieszych (bez wyznaczonego przejazdu dla rowerzystów) zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez przejście.
Ponadto do wypadków rowerowych dochodzi nierzadko również w wyniku świadomego wymuszenia pierwszeństwa na rowerzyście. Część kierowców wykorzystuje przewagę, jaką jest duża moc silnika, będąc przekonanym, że zdążą przed rowerzystą lub liczą, że osoba poruszająca się na rowerze ustąpi pierwszeństwa w obawie o własne bezpieczeństwo.
Czy za wypadek na rowerze przysługuje odszkodowanie?
Wszyscy właściciele pojazdów zobowiązani są do opłacania składek za ubezpieczenie OC. To właśnie z obowiązkowego OC kierowcy rowerzysta otrzymuje odszkodowanie, gdy do kolizji lub wypadku doszło z winy kierowcy. Jeśli okaże się, że kierowca nie posiadał OC, odszkodowanie zostanie wypłacone rowerzyście z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Z tego funduszu wypłacane są odszkodowania wtedy, gdy z jakiegoś powodu poszkodowany w wypadku komunikacyjnym nie może otrzymać ubezpieczenia z towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy wypadku – czyli jeśli sprawca nie posiadał polisy lub zbiegł z miejsca wypadku.
Wypadek na rowerze – co zrobić po kolizji z samochodem?
Aby otrzymać odszkodowanie za wypadek na rowerze, należy uzyskać od sprawcy jego dane oraz dane polisy. Jeśli w zdarzeniu nikt nie ucierpiał, nie jest konieczne wzywanie policji – podobnie jak nie trzeba wzywać policji po zderzeniu się dwóch samochodów, w wyniku którego nikt nie został ranny. Następnie poszkodowany musi zgłosić sprawę firmie ubezpieczeniowej kierowcy. Można to zrobić telefonicznie lub listownie. Ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłacenie odszkodowania za wypadek, a jeśli istnieje uzasadniona konieczność, termin ten może zostać wydłużony do 90 dni.
Odszkodowanie za wypadek na rowerze – odpowiedzialność kierowcy na zasadzie ryzyka
W przeciwieństwie do wypadków, do których dochodzi z udziałem dwóch pojazdów mechanicznych, w razie zdarzenia rowerzysty z kierowcą, ten drugi obarczony jest odpowiedzialnością na zasadzie ryzyka. Oznacza to, że w tym przypadku to kierowca – jako potencjalny sprawca – musi udowodnić winę rowerzysty, jeśli oczywiście to rowerzysta doprowadził do wypadku. Jest to uproszczony mechanizm dochodzenia roszczeń przez rowerzystów, w przeciwieństwie do odpowiedzialności na zasadzie winy, o której mówimy w razie wypadku, w którym brały udział dwa pojazdy. Tutaj to poszkodowany musi udowodnić winę sprawcy wypadku, jeśli ten się do niej nie przyznaje.
Odszkodowanie za wypadek rowerowy – wina lub współwina rowerzysty
Chociaż do wypadków z udziałem rowerzystów częściej dochodzi z winy kierowców, nie są rzadkimi także zdarzenia, w których częściową lub całkowitą winę ponosi rowerzysta. Jeśli kierowca – według zasady odpowiedzialności na zasadzie ryzyka – udowodni, że rowerzysta przyczynił się do zdarzenia drogowego, odszkodowanie dla rowerzysty zostanie częściowo pomniejszone. W przypadku, gdy to wyłącznie rowerzysta doprowadził do kolizji, to kierowca może domagać się odszkodowania od rowerzysty. Jeśli ten nie posiada odpowiedniego ubezpieczenia – np. w ramach ubezpieczenia na życie lub ubezpieczenia mieszkania – kierowca musi wstąpić na drogę postępowania cywilnego, chyba że uczestnicy wypadku podpiszą ugodę. Niestety niewiele osób, które regularnie jeździ na rowerze, posiada stosowne ubezpieczenie, nie zawsze zdając sobie sprawę, jak duże mogą być roszczenia właścicieli drogich samochodów wobec rowerzystów, sprawców kolizji.
O współwinie winie rowerzysty można mówić, gdy ten jechał pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających czy po zmroku bez odpowiednich świateł i odblasków. Z kolei jazda na rowerze w miejscu niedozwolonym – po ulicy, obok której biegnie droga rowerowa – lub niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego (wymuszanie pierwszeństwa na kierowcy samochodu) to przesłanki, by kierowca mógł dowieść całkowitą winę rowerzysty.
Jakie odszkodowanie należy się rowerzyście za wypadek drogowy?
Poszkodowanemu w wypadku drogowym rowerzyście należy się dokładnie takie samo odszkodowanie, jakie należy się poszkodowanym kierowcom. W ramach odszkodowania za wypadek komunikacyjny rowerzysta powinien otrzymać zwrot środków za naprawę roweru lub zwrot za szkodę całkowitą. Ponadto może on ubiegać się za inne uszkodzone w wyniku kolizji lub wypadku przedmioty – telefon, zegarek sportowy czy rzeczy przewożone w plecaku lub bagażniku. W przypadku wypadku ubezpieczyciel kierowcy pokrywa także koszty leczenia, rehabilitacji, dojazdu do lekarzy, a także zwraca poniesione straty, wynikające z braku możliwości podejmowania pracy zarobkowej. Jeśli wypadek był na tyle poważny, że rowerzysta nie będzie mógł już wrócić do życia zawodowego, należy mu się renta. Ponadto poszkodowanemu przysługuje prawo do zadośćuczynienia za wypadek na rowerze. Jednorazowe świadczenie wypłacane jest za poniesione straty niematerialne – urazy psychiczne, jakie rowerzysta poniósł w wyniku wypadku.
Niestety zdarza się, że firmy ubezpieczeniowe stanowczo zaniżają wartość uszkodzonych rowerów, wypłacając tym samym za niskie odszkodowanie za wypadek na rowerze. Coraz więcej osób zgłasza się do naszej Kancelarii Odszkodowawczej AE, celem uzyskania dopłaty do odszkodowania lub prosząc nas o pomoc prawną na samym początku walki o odpowiednio wysokie odszkodowanie za wypadek rowery. Jeśli i Ty potrzebujesz kompleksowej obsługi prawnej, zapraszamy – przygotujemy dokumentację, będziemy Cię reprezentować podczas negocjacji z firmą ubezpieczeniową, a także na sali sądowej, jeśli dojdzie do rozprawy.
Potrzebna ci pomoc?
Zadzwoń w godzinach 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątkuBezpłatnie odpowiemy na Twoje pytania.
Dlaczego Twoje odszkodowanie z Kancelarią AE?
Oszczędzamy Twój czas
18 lat doświadczenia pozwala nam uzyskiwać odszkodowania szybko i skutecznie
Wysokie odszkodowania
Analizujemy każdą sprawę i pozyskujemy odszkodowanie z możliwie największej ilości miejsc.
Doświadczony zespół
Nasz zespół to osoby z wieloletnim doświadczeniem. Ich wiedza gwarantuje uzyskanie najwyższych odszkodowań.
Wynagrodzenie po odszkodowaniu
Nasze wynagrodzenie płatne jest dopiero po uzyskaniu odszkodowania. Nie odzyskamy dla Ciebie pieniędzy, nie zarobimy.