Odszkodowanie za wypadek na stoku narciarskim – o czym warto pamiętać?

Narty i snowboard to sporty, które zapewniają mnóstwo adrenaliny, dają dużo radości i przyciągają coraz więcej fanów aktywnego spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu. Są to jednak sporty urazowe – do wypadków na stokach narciarskich dochodzi dość często. Często są to niegroźne upadki, które bywają skutkiem braku umiejętności. Niestety niektóre ze zdarzeń kończą się poważnymi urazami – skręceniami kolan i zerwaniem więzadeł, złamaniem kończyn, urazami głowy czy uszkodzeniami kręgosłupa. Dowiedz się, kiedy należy nam się odszkodowanie za wypadek na stoku narciarskim, kto odpowiada za takie zdarzenia i dlaczego warto wykupić ubezpieczenie na narty.

Odpowiedzialność za wypadek na stoku narciarskim

Odpowiedzialność za wypadek na stoku narciarskim może ponosić sam poszkodowany, osoba trzecia lub właściciel stoku bądź jego zarządca. Może również dojść do sytuacji, gdy odpowiedzialność tę ponoszą dwie, a nawet trzy strony. Każdy, kto planuje zjeżdżać na nartach lub snowboardzie, zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu stoku. Znajdziemy w nim informacje o konieczności jazdy w kasku do 16. roku życia, o zachowaniu ostrożności, o stosowaniu się znaków zakazu i nakazu, o korzystaniu ze sprawnego sprzętu czy zakazu jazdy na nartach pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających. Osoby, które nie zastosują się do regulaminu stoku i w wyniku tego doprowadzą do wypadku na stoku narciarskim, ponoszą za niego odpowiedzialność.

Odpowiedzialność za wypadek na stoku narciarskim może ponosić również właściciel lub zarządca, jeśli nie zapewni należytych warunków na terenie, który oddaje do użytkowania narciarzom i snowboardzistom. Tak więc musi on dbać o stan techniczny infrastruktury czy dostosowanie do warunków na stoku oznaczenia.

Odszkodowanie za wypadek na stoku narciarskim od innego narciarza

Za poniesione szkody w wyniku wypadku na stoku narciarskim, do którego doprowadził inny narciarz (lub snowboardzista,) osobie poszkodowanej przysługuje prawo do odszkodowania. Obowiązkiem każdego, kto spowoduje wypadek na stoku, jest wezwanie odpowiednich służb (np. GOPR-u) i udzielenie pierwszej pomocy, a za nieudzielenie pomocy grozi odpowiedzialność karna. Oczekując na pomoc, poszkodowany ze sprawcą zdarzenia powinni wymienić się kontaktami i danymi, by późniejsze dochodzenie roszczeń przebiegało bez zakłóceń.

Aby osobie, która ucierpiała w wypadku na stoku narciarskim, należało się odszkodowanie, muszą zostać spełnione następujące warunki:

 • musi zaistnieć szkoda – odszkodowanie należy się za doznanie kontuzji, urazu, a nie za sam wypadek
 • szkoda ta musi być efektem działania lub zaniechania ze strony sprawcy wypadku
 • między działaniem lub zaniechaniem a szkodą, musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy – uraz musi być wynikiem nieprawidłowego zachowania się drugiego narciarza

W ramach odszkodowania za wypadek na stoku narciarskim poszkodowany może rościć sobie prawa do zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji (w tym kosztów dojazdu i leków, a także kosztów prywatnej opieki medycznej), zwrot utraconych zarobków, zwrot kosztów kursu zawodowego, jeśli wskutek wypadku poszkodowany musiał się przekwalifikować, jednorazowego zadośćuczynienie za doznane krzywdy, a także rentę uzupełniającą, rentę kapitalizującą i rentę na zwiększone potrzeby.

Odszkodowanie za wypadek na stoku z ubezpieczenia narciarskiego

Wyjeżdżając na narty, warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie. Na rynku dostępnych jest wiele ofert tego typu ubezpieczeń – oczywiście im bogatsze ubezpieczenie wykupimy, tym lepiej. Przede wszystkim jednak nie powinno zabraknąć w nim OC i NNW. Ubezpieczenie OC uchroni nas, gdy to my zawinimy w wypadku na stoku i inny narciarz będzie rościł sobie prawo do odszkodowania. Z kolei NNW będzie dla nas ratunkiem, gdy nie uda nam się ustalić personaliów sprawcy wypadku lub z innych względów uzyskanie od niego odszkodowania będzie utrudnione.

Osoby poszkodowane w wypadku na stoku narciarskim zapraszamy do kontaktu – nasza Kancelaria Odszkodowawcza Automobile Expert pomoże uzyskać należne odszkodowanie. Zadbamy również, by jego kwota nie była zaniżona. Naszym klientom zapewniamy kompleksowe usługi na każdym etapie postępowania – przygotowujemy dokumentację, reprezentujemy klienta w negocjacjach oraz przed sądem, składamy apelacje i nadzorujemy wypłatę odszkodowania.

Potrzebna ci pomoc?

Zadzwoń w godzinach 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątku
po godzinie 16:00 lub
Bezpłatnie odpowiemy na Twoje pytania.

Dlaczego Twoje odszkodowanie z Kancelarią AE?

 

Oszczędzamy Twój czas

18 lat doświadczenia pozwala nam uzyskiwać odszkodowania szybko i skutecznie

Wysokie odszkodowania

Analizujemy każdą sprawę i pozyskujemy odszkodowanie z możliwie największej ilości miejsc.

Doświadczony zespół

Nasz zespół to osoby z wieloletnim doświadczeniem. Ich wiedza gwarantuje uzyskanie najwyższych odszkodowań.

Wynagrodzenie po odszkodowaniu

Nasze wynagrodzenie płatne jest dopiero po uzyskaniu odszkodowania. Nie odzyskamy dla Ciebie pieniędzy, nie zarobimy.

18 Lat doświadczenia
610,358,253 zł Uzyskane odszkodowanie
63,542 Ilość klientów
99% Skuteczność
 
Zamknij

Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

Zadzwoń: 34 324 24 31

albo skorzystaj z formularza poniżej  wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
  Please prove you are human by selecting the heart.

  Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

  Zadzwoń lub skorzystaj z fomularza / tel. 34 324 24 31   wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
   Please prove you are human by selecting the tree.

   X
   WYŚLIJ ZGŁOSZENIE