Do zdarzenia drogowego, w którym nikt nie ucierpiał, nie musimy wzywać policji. Oczywiście warunkiem jest porozumienie się uczestników kolizji względem odpowiedzialności za doprowadzenie do tego zdarzenia. Jeśli sprawca przyznaje się do swojej winy i podpisze odpowiednie oświadczenie, poszkodowany otrzyma ubezpieczenie z polisy OC sprawcy. Choć takie rozwiązanie sprawy zajmuje zdecydowanie mniej czasu, wiąże się z pewnym ryzykiem. Coraz częściej można usłyszeć, że sprawca wycofał swoje oświadczenie i nie poczuwa się do winy. Co zrobić, gdy oświadczenie sprawcy kolizji zostaje anulowane? Czy istnieje szansa na uzyskanie należnego odszkodowania?
Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji? O czym jeszcze warto pamiętać?
Odpowiednio napisane oświadczenie sprawcy kolizji może uchronić niejednego poszkodowanego przed nieprzyjemnymi konsekwencjami lub przynajmniej znacząco je zmniejszyć. Warto, by w oświadczeniu sprawcy znalazły się nie tylko wymagane dane, jak imię, nazwisko i numer polisy OC, ale także dokładny opis zdarzenia. Warto w takim oświadczeniu sprecyzować, w jakim miejscu doszło do kolizji, a także jak najdokładniej opisać jej okoliczności. Przed podpisaniem oświadczenia należy zapoznać się z jego treścią, a dokument podpisać wyłącznie wtedy, gdy nie mamy do niego żadnych zastrzeżeń.
Mimo że przy podpisywaniu oświadczenia sprawcy kolizji nie wzywamy policji, warto udokumentować skutki kolizji – zrobić dokładne zdjęcia uszkodzeń pojazdów czy zapisać numer telefonu do świadka zdarzenia. Jeśli dysponujemy nagraniem z wideorejestratora, koniecznie je zabezpieczmy.
Nigdy nie popisujmy oświadczenia in blanco, gdy nie rozumiemy całej jego treści lub bez przeczytania dokumentu. Sprawdzajmy również dane wpisane w oświadczeniu sprawcy z danymi z dokumentu tożsamości.
Sprawca wycofał oświadczenie – co zrobić?
Gdy do TU wpływa zgłoszenie osoby poszkodowanej, firma wysyła do sprawcy wypadku pismo z prośbą o potwierdzenie okoliczności zdarzenia. Niestety w tym momencie nieuczciwi sprawcy, a także oszuści, wycofują swoje oświadczenie, przerzucając winę za kolizję na osobę poszkodowaną. O takiej sytuacji zostajemy poinformowani pisemnie – dowiadujemy się o odmowie wypłaty odszkodowania.
W takiej sytuacji warto zgłosić zdarzenie na policji – na komisariat zabierzmy wszystkie dokumenty i dowody, które udało nam się zebrać w sprawie. Policja na podstawie zgłoszenia i dowodów zbada sprawę. Podobną procedurę otwiera TU sprawcy, choć nierzadko przedstawiciele firm ubezpieczeniowych a priori przyjmują rację swoich klientów, którzy tłumaczą się stresem, a nawet presją ze strony drugiego uczestnika zdarzenia.
Jeśli policja i TU wskażą nas jako winnych kolizji, swoich praw możemy dochodzić w sądzie. Warto w takiej sytuacji o pomoc poprosić doświadczonych prawników – Kancelaria Odszkodowawcza Automobile Expert zajmuje się sprawami o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, również takimi, w których sprawca kolizji wycofuje swoje oświadczenie.
Oświadczenie sprawcy kolizji – jak chronić się przed wyłudzeniem odszkodowania?
Możliwość wycofania oświadczenia kolizji chroni niedoświadczonych kierowców, którzy w sytuacji stresowej mogą ulec pewnym manipulacjom ze strony rzeczywistego sprawcy. Niestety znane są również takie przypadki, gdy oświadczenie sprawcy kolizji zostało podpisane pod presją, a nawet pod pewnym przymusem. Brak doświadczenia, stres, strach przed mandatem, punktami karnymi i utratą zniżek sprawia, że kierowcy decydują się podpisać taki dokument, chociaż nie są przekonani o swojej winie. Po otrzymaniu pisma z TU mogą więc wycofać swoje oświadczenie, odpowiednio je argumentując.
W takiej sytuacji dobrze jest zgłosić się na najbliższy komisariat, zgłosić zdarzenie drogowe i ze szczegółami opisać sprawę. Zwiększa to naszą szansę na skuteczne uniknięcie uznania nas za sprawców kolizji. Może się również okazać, że osoba, z którą podpisaliśmy oświadczenie, nie pierwszy raz „wymusiła” podpisanie takiego dokumentu. W ten sposób policja niejednokrotnie odnajdywała oszustów, którzy wyłudzali odszkodowanie.
Najskuteczniejszą ochroną przed osobami, które żerują na ludzkim nieszczęściu, jest posiadanie dobrej jakości nagrania z wideorejestratora. Kupując takie urządzenie zwróćmy uwagę na kąt pola widzenia, rozdzielczość oraz tryb nocny – im lepsza będzie jakość nagrania, tym łatwiej udowodnimy winę drugiego kierowcy.
Oświadczenia sprawcy kolizji nie należy podpisywać w pośpiechu, będąc niepewnym swojej winy lub nie rozumiejąc całej treści dokumentu. Przestrzegamy także przed podpisywaniem oświadczenia, gdy wcześniej drugi kierowca próbował nam udowodnić, że wina leży po naszej stronie. Pamiętajmy, że zawsze przysługuje nam prawo do wezwania na miejsce zdarzenia policji i często z tego prawa warto skorzystać.
Potrzebna ci pomoc?
Zadzwoń w godzinach 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątkuBezpłatnie odpowiemy na Twoje pytania.
Dlaczego Twoje odszkodowanie z Kancelarią AE?
Oszczędzamy Twój czas
18 lat doświadczenia pozwala nam uzyskiwać odszkodowania szybko i skutecznie
Wysokie odszkodowania
Analizujemy każdą sprawę i pozyskujemy odszkodowanie z możliwie największej ilości miejsc.
Doświadczony zespół
Nasz zespół to osoby z wieloletnim doświadczeniem. Ich wiedza gwarantuje uzyskanie najwyższych odszkodowań.
Wynagrodzenie po odszkodowaniu
Nasze wynagrodzenie płatne jest dopiero po uzyskaniu odszkodowania. Nie odzyskamy dla Ciebie pieniędzy, nie zarobimy.