Pożar domu – co obejmuje ubezpieczenie domu od pożaru?

Pożary domów w naszym kraju zdarzają się coraz częściej. W 2019 roku straż pożarna interweniowała aż 153,5 tysiąca razy przy pożarach i choć nie wszystkie interwencje dotyczyły domów i mieszkań, to jednak znaczna część z nich odbywała się właśnie w gospodarstwach domowych. Niestety większość przypadków pożarów domów miała swoją przyczynę w zaniedbaniach mieszkańców, właścicieli bądź zarządców nieruchomości. Podjęcie należytych środków ostrożności znacząco zmniejsza ryzyko pojawienia się ognia, a ubezpieczenie na wypadek pożaru łagodzi skutki tej ogromnej tragedii. Co obejmuje ubezpieczenie od pożaru? Jak zabezpieczyć dom, by uniknąć niebezpiecznych zjawisk?

Najczęstsze przyczyny pożarów domów

Do pożarów domów zdecydowanie częściej dochodzi w sezonie grzewczym, szczególnie na jego początku. Przyczyną tego jest nieprawidłowe działanie urządzeń grzewczych i instalacji z nimi związanych. Różnego rodzaju piece powinny być eksploatowane zgodnie z zaleceniami producenta. Częstą przyczyną pożarów domów jest zapalenie się sadzy, zalegającej w kominie – komin i przewody wentylacyjne przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy dokładnie czyścić. Ponadto awarii ulegają także instalacje elektryczne, najczęściej u osób dogrzewających prądem. Uszkodzone urządzenia elektryczne lub nieprawidłowo działające instalacje elektryczne są jednymi z najczęściej występującymi przyczynami pożarów. Nierzadko wywołują je także niedopałki papierosów, zostawione czajniki i garnki na gazie lub podłączone żelazka.

Ubezpieczenie domu od pożaru – zakres ochrony

Ubezpieczenie domu od pożaru zazwyczaj jest składową ubezpieczenia domu od szkód materialnych. Oprócz pożaru obejmuje ono także zalanie, zniszczenia wywołane wiatrem czy gradem oraz kradzieże. To, w jakim zakresie jesteśmy ubezpieczeni, zależy od Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU). Najbardziej podstawowe polisy obejmują ubezpieczenie wyłącznie murów, ścian, drzwi i okien, a coraz częściej można spotkać się także z polisami, w których nie znajdziemy zapisu o oknach. Należy dokładnie wczytać się w treść polisy przed jej podpisaniem, aby dowiedzieć się, czy musimy osobno ubezpieczyć okna. Warto także przemyśleć ubezpieczenie dobytku, który w trakcie pożaru czy zalania również ulega zniszczeniom. Dobrym rozwiązaniem jest także ubezpieczenie od skutków gaszenia pożaru – woda, która strażacy gaszą ogień robi równie duże zniszczenia, jak on sam.

Czy ubezpieczyciel może odmówić odszkodowania w razie pożaru domu?

Niestety pożary domów i mieszkań to sytuacje, w których ubezpieczyciele często odmawiają wypłacenia należytego odszkodowania lub znacząco zmniejszają jego wartość. Spowodowane jest to przyczyną pożaru – jeśli ogień pojawił się z winy mieszkańców, właściciel nieruchomości nie może liczyć na pełne odszkodowanie za pożar domu. Jednak nierzadko zdarza się tak, że firmy ubezpieczeniowe celowo szukają winy w mieszkańcach, mimo że użytkowali oni urządzenia w sposób prawidłowy, a nic nie wskazywało na awarię pieców, urządzeń elektrycznych czy instalacji elektrycznej. W takim przypadku należy odwołać się od decyzji ubezpieczyciela. Warto poprosić o pomoc w sporządzeniu pisma doświadczonych prawników – Kancelaria Odszkodowawcza Automobile Expert pomaga klientom odwołać się od odmownej decyzji firmy ubezpieczeniowej, a w razie konieczności reprezentuje klienta w sprawie sądowej, przygotowując dokumentację i zapewniając pomoc prawną na każdym etapie postępowania.

Aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie pełnego odszkodowania za pożar domu należy przedstawić dokumenty, poświadczające przyczynę pożaru, a także dowodzące wielkość strat. Należy uzyskać odpowiednie dokumenty od wszystkich służb, które brały udział w akcji – straży pożarnej, policji i pogotowia ratunkowe, jeśli były wzywane na miejsce.

Zadbajmy także o nasze bezpieczeństwo. Iskrząca się instalacja, ciągle wyłączające się bezpieczniki, niedrożna wentylacja, sadza w kominie, palenie w łóżku, zastawiony meblami korytarz – koniecznie usuńmy te czynniki, które podwyższają ryzyko wybuchu pożaru. Nie oszczędzajmy także na czujnikach czadu i gazu, które mogą uratować nam życie. Z kolei odszkodowanie za pożar domu pomoże nam w razie tego zdarzenia stanąć na nogi – odbudować dom, wyremontować mieszkanie, odkupić sprzęt i meble czy znaleźć inną nieruchomość do zamieszkania.

Potrzebna ci pomoc?

Zadzwoń w godzinach 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątku
po godzinie 16:00 lub
Bezpłatnie odpowiemy na Twoje pytania.

Dlaczego Twoje odszkodowanie z Kancelarią AE?

 

Oszczędzamy Twój czas

18 lat doświadczenia pozwala nam uzyskiwać odszkodowania szybko i skutecznie

Wysokie odszkodowania

Analizujemy każdą sprawę i pozyskujemy odszkodowanie z możliwie największej ilości miejsc.

Doświadczony zespół

Nasz zespół to osoby z wieloletnim doświadczeniem. Ich wiedza gwarantuje uzyskanie najwyższych odszkodowań.

Wynagrodzenie po odszkodowaniu

Nasze wynagrodzenie płatne jest dopiero po uzyskaniu odszkodowania. Nie odzyskamy dla Ciebie pieniędzy, nie zarobimy.

18 Lat doświadczenia
610,358,253 zł Uzyskane odszkodowanie
63,542 Ilość klientów
99% Skuteczność
 
Zamknij

Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

Zadzwoń: 34 324 24 31

albo skorzystaj z formularza poniżej



    wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
    Please prove you are human by selecting the cup.

    Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

    Zadzwoń lub skorzystaj z fomularza / tel. 34 324 24 31



      wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
      Please prove you are human by selecting the plane.

      X
      WYŚLIJ ZGŁOSZENIE