Przegrana sprawa w sądzie z bankiem – i co dalej?

Każdy frankowicz, który decyduje się pozwać bank i zawalczyć o unieważnienie umowy kredytowej, w pewnym stopniu podejmuje ryzyko. W Polsce nie obowiązuje prawo precedensu – oznacza to, że każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie i teoretycznie osoby, które starają się unieważnić dwie takie same umowy kredytowe, mogą usłyszeć inny wyrok. Z całą pewnością orzecznictwo w Polsce w sprawach frankowych powoli się stabilizuje, pojawia się coraz więcej uchwał Sądu Najwyższego oraz wyroków TSUE, które coraz częściej polskie sądy uwzględniają w uzasadnieniu wyroku. Nie oznacza to jednak, że każdy frankowicz może być w 100% pewny wygranej – kredytobiorcy wygrywają obecnie około 92% spraw. Z czego najczęściej wynika przegrana sprawa w sądzie z bankiem i jakie są tego konsekwencje?

Ryzyko przegranej sprawy w sądzie z bankiem

Frankowicze, składający pozew przeciwko bankowi, muszą pamiętać, że ryzyko przegrania sprawy z bankiem – choć nie jest duże – wciąż istnieje. O wygranej sprawie decyduje przede wszystkim poprawnie skonstruowany pozew oraz inne pisma procesowe, przygotowywane w trakcie postępowania. Chociaż istnieje możliwość rezygnacji z usług prawnika, nie warto decydować się na samodzielną walkę z bankiem. Przede wszystkim w sprawach frankowych niezbędna jest nie tylko wiedza prawna, ale również wiedza z zakresu prawa bankowego czy matematyki finansowej. Oprócz zagadnień natury prawnej poruszane są zagadnienia, niezbędne do wyliczania wysokości roszczeń i innych kwot, a każdy błąd może kosztować przegranie sprawy lub oddalenie powództwa.

Nie tylko brak dostatecznej wiedzy, ale również presja i stres, z jakimi borykają się kredytobiorcy, utrudniają skuteczne przeciwstawianie się dużej instytucji finansowej, którą zawsze reprezentuje pełnomocnik. Rosnąca inflacja, stopy procentowe i raty kredytów dodatkowo utrudniają kredytobiorcom odsunięcie emocji i skupienie się wyłącznie na merytorycznej warstwie. Tym bardziej zaleca się skorzystanie z pomocy prawnej doświadczonego w sprawach o unieważnienie kredytów CHF prawnika.

Przegrana sprawa w sądzie z bankiem – konsekwencje dla frankowicza

Podejmowanie nawet najmniejszego ryzyka zawsze powinno iść w parze z kalkulacją potencjalnych zysków i strat. Co prawda trudno przewidzieć jest dokładnie wszystkie konsekwencje przegranej sprawy w sądzie z bankiem, jednak w pewnym stopniu jest to możliwe. Kredytobiorca, który przegrywa sprawę, musi liczyć się z obowiązkiem dalszej spłaty kredytu, a także z koniecznością poniesienia kosztów procesowych. Opłata od pozwu, koszty opinii biegłego, jeśli był powołany, koszty związane ze stawiennictwem świadków, zgromadzenia materiału dowodowego oraz koszty zastępstwa procesowego, jakie poniósł bank oscylują w granicach 5000-12000 złotych.

Należy jednak pamiętać, że przegrana z bankiem w sądzie I instancji nie przekreśla szans na uwolnienie się od kredytu CHF. Każdej stronie przysługuje prawo do apelacji. Co do zasady przegrana w sądzie II instancji ostatecznie zamyka drogę kredytobiorcy. W niektórych przypadkach uzasadnione jest złożenie skargi kasacyjnej – jest to jednak nadzwyczajny środek odwoławczy i prawo do niego nie przysługuje każdej osobie niezadowolonej z wyroku sądu II instancji.

Nie jest możliwe ponowne rozpatrzenie sprawy, która została zakończona prawomocnym wyrokiem (poza sytuacji, w których dopuszcza się złożenie skargi kasacyjnej). Oznacza to, że po uprawomocnieniu się wyroku strony zobowiązane są do wywiązania się z postanowień sądu. Kredytobiorca, który przegrał sprawę, będzie musiał spłacić kredyt CHF w całości. Dlatego tak ważne jest właściwe przygotowanie się na każdym etapie postępowania – pomoże w tym Kancelaria AE, zapraszamy!

Potrzebna ci pomoc?

Zadzwoń w godzinach 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątku
po godzinie 16:00 lub
Bezpłatnie odpowiemy na Twoje pytania.

Dlaczego Twoje odszkodowanie z Kancelarią AE?

 

Oszczędzamy Twój czas

18 lat doświadczenia pozwala nam uzyskiwać odszkodowania szybko i skutecznie

Wysokie odszkodowania

Analizujemy każdą sprawę i pozyskujemy odszkodowanie z możliwie największej ilości miejsc.

Doświadczony zespół

Nasz zespół to osoby z wieloletnim doświadczeniem. Ich wiedza gwarantuje uzyskanie najwyższych odszkodowań.

Wynagrodzenie po odszkodowaniu

Nasze wynagrodzenie płatne jest dopiero po uzyskaniu odszkodowania. Nie odzyskamy dla Ciebie pieniędzy, nie zarobimy.

18 Lat doświadczenia
610,358,253 zł Uzyskane odszkodowanie
63,542 Ilość klientów
99% Skuteczność
 
Zamknij

Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

Zadzwoń: 34 324 24 31

albo skorzystaj z formularza poniżej  wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
  Please prove you are human by selecting the truck.

  Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

  Zadzwoń lub skorzystaj z fomularza / tel. 34 324 24 31   wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
   Please prove you are human by selecting the plane.

   X
   WYŚLIJ ZGŁOSZENIE