Rynek finansowy szykuje się do zmiany, jaka nastąpi 1 stycznia 2022 roku. W odniesieniu do postanowienia Komisji Europejskiej przestanie obowiązywać CHF LIBOR, który zostanie zastąpiony SARON-em. Formalnie to ogromna zmiana – a czy oznacza ona duże zmiany dla frankowiczów? Czy umowy kredytowe we frankach szwajcarskich będą wymagały aneksowania?
Dlaczego zdecydowano o likwidacji LIBOR-u?
LIBOR to stawka referencyjna oprocentowania kredytów oraz depozytów na rynku międzynarodowym. Od stawki LIBOR zależy i zależeć będzie do końca 2021 roku wysokość raty kredytu waloryzowanego, również kredytu frankowego. LIBOR jest stawką prospektywną – oznacza to, że wysokość odsetek znana jest z wyprzedzeniem.
Niestety mechanizm naliczania stawki LIBOR umożliwiał instytucjom finansowym dokonywania manipulacji. Nierzadko banki zamiast obliczać wysokość LIBOR na podstawie realnych transakcji, obliczały LIBOR na podstawie szacowanej przez nich zdolności do zawierania transakcji. Budziło to ogromne kontrowersje, dlatego już od 2017 roku zaczęto pracować nad likwidacją stawki CHF LIBOR oraz kilku innych stawek LIBOR.
Koniec LIBOR i co dalej?
W związku z planowanym zakończeniem stosowania LIBOR, rozpoczęły się prace nad znalezieniem innej, lepszej stawki referencyjnej dla kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich. Całkowita rezygnacja z takiego wskaźnika wywołałaby ogromny chaos na rynkach finansowych, które i tak borykają się z niemałym zamieszaniem, które jest związane z coraz częściej anulowanymi kredytami frankowymi. Brak takiego zamiennika oznaczałby możliwość unieważnienia kredytu na podstawie zmiany warunków umowy kredytowej – jeśli kredytobiorca nie wyraziłby zgody na nowe warunki umowy kredytowej, mógłby ją unieważnić. Z tego względu Komisja Europejska postanowiła wprowadzić inną stawkę preferencyjną, która będzie obowiązywać od stycznia 2022 roku.
LIBOR a SARON – najważniejsze różnice
SARON to stawka referencyjna, odnosząca się do franka szwajcarskiego, którą oblicza się wyłącznie na podstawie rzeczywistych transakcji. Z tego względu nie podlega takim manipulacjom, jak LIBOR. W odróżnieniu do obowiązującego do końca 2021 roku LIBOR-u, SARON jest retrospektywną stawką preferencyjną. Jej wysokość znana jest więc po zakończeniu danego okresu, za który obowiązuje. Aby możliwie najlepiej ustrzec rynek finansowy od manipulacji przy stawce SARON, wprowadzony będzie speed korygujący – dla każdego okresu, za jaki oblicza się SARON (1 miesiąc, 3 miesiące, 6 miesięcy) inny. Dzięki temu SARON będzie możliwie najbardziej obiektywnym i wolnym od manipulacji wskaźnikiem.
SARON zamiast LIBOR-u – co zmieni się dla frankowiczów, a co dla banków?
Choć zastąpienie LIBOR-u SARON-em to duża zmiana w zakresie formalno-prawnym, dla kredytobiorców wiąże się ona z niewielką modyfikacją warunków umowy kredytowej. W praktyce może ona oznaczać kilkuzłotowe wahnięcia w wysokości poszczególnych rat kredytów – mogą być one niewiele wyższe bądź niższe, a różnice te nie przekroczą kilku złotych. Likwidacja LIBOR-u i wprowadzenie SARON-u nie wiąże się z koniecznością podpisywania aneksu do umowy kredytowej. Zmiana stawki referencyjnej nie wprowadza także dużej rewolucji w funkcjonowaniu instytucji finansowych.
Likwidacja LIBOR-u – czy można na tej podstawie unieważnić denominowany kredyt we frankach?
W związku z zagrożeniem o możliwości unieważniania kredytów denominowanych przez kredytobiorców, Komisja Europejska na mocy Rozporządzenia Wykonawczego (UE) 2021/1847 wyznaczyła stawkę SARON jako zamiennik obowiązującego do końca 2021 roku LIBOR-u, zobowiązując wszystkie podmioty w UE do respektowania nowej stawki referencyjnej, jaką jest SARON. Oznacza to, że zarówno instytucje finansowe, jak i konsumenci (prywatni i instytucjonalni) nie mogą unieważnić umowy kredytowej na podstawie zmiany stawki referencyjnej z LIBOR na SARON.
Nieustannie istnieje możliwość unieważnienia umowy kredytowej w związku z zastosowaniem w umowie klauzul niedozwolonych. Jeśli masz kredyt we frankach i planujesz jego unieważnienie, zgłoś się do nas – zapewniamy kompleksową obsługę prawną, znacząco zwiększając szanse na unieważnienie kredytu. Zapraszamy!
Potrzebna ci pomoc?
Zadzwoń w godzinach 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątkuBezpłatnie odpowiemy na Twoje pytania.
Dlaczego Twoje odszkodowanie z Kancelarią AE?
Oszczędzamy Twój czas
18 lat doświadczenia pozwala nam uzyskiwać odszkodowania szybko i skutecznie
Wysokie odszkodowania
Analizujemy każdą sprawę i pozyskujemy odszkodowanie z możliwie największej ilości miejsc.
Doświadczony zespół
Nasz zespół to osoby z wieloletnim doświadczeniem. Ich wiedza gwarantuje uzyskanie najwyższych odszkodowań.
Wynagrodzenie po odszkodowaniu
Nasze wynagrodzenie płatne jest dopiero po uzyskaniu odszkodowania. Nie odzyskamy dla Ciebie pieniędzy, nie zarobimy.