Ugoda z ubezpieczycielem – czy warto zawierać ugodę z TU?

Osoby, które ubiegają się o odszkodowanie z towarzystwa ubezpieczeniowego, nierzadko dostają propozycję znacznie zaniżonego odszkodowania. Po złożeniu reklamacji i odmownej na nią odpowiedzi, klientom TU pozostaje droga sądowa. Gdy do firmy ubezpieczeniowej dociera pozew, do klienta zostaje wysłana propozycja ugody. Dowiedz się, czy warto zawierać ugodę z ubezpieczycielem?

Ugoda z ubezpieczycielem – powszechna praktyka zaniżania kwot

Ugoda z ubezpieczycielem jest swojego rodzaju kompromisem – w przypadku kompromisów obie strony idą na ustępstwa. TU niestety w sporze z osobą poszkodowaną znajdują się w lepszej pozycji. Duże firmy z dużym działem prawnym i ogromnym doświadczeniem w sprawach spornych o odszkodowanie mają dużą przewagę nad poszkodowanym, który często znajduje się w bardzo trudnej sytuacji, któremu bardzo zależy na „jakiejkolwiek kwocie odszkodowania” i który nie rzadko ma opory, by pójść do sądu. Niestety firmy ubezpieczeniowe często wykorzystują obawy klientów i proponują znacznie niższe kwoty niż przysługuje poszkodowanym. Potwierdzają to badania, przeprowadzone pod kierownictwem prof.  dr. hab. Jana Monkiewicza – wykazuję one, że proponowane sumy przez TU w trakcie omawiania warunków ugody są co najmniej dwukrotnie niższe niż kwoty, jakie udało się wywalczyć poszkodowanym w sądzie. W przypadku dużych odszkodowań – np. wypłacanych za śmierć bliskiej osoby – kwoty te są jeszcze bardziej zaniżane.

Ugoda z ubezpieczycielem – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Podpisanie ugody z ubezpieczycielem to ryzykowne rozwiązanie. Decydując się na taki krok, pozbawiamy się możliwości dochodzenia swoich roszczeń w przyszłości. Zamknięta zostanie również droga sądowa – dlatego zanim podpiszemy ugodę z ubezpieczycielem, należy rozważyć wszystkie możliwości. Najbezpieczniej jest skonsultować swoją sprawę z doświadczonym radcą prawnym, który po przeanalizowaniu polisy, wskaże, jaka kwota nam się należy. Można również poprosić prawnika, by przygotował wykaz podobnych spraw do naszej i na tej podstawie zaproponować w trakcie negocjacji zaproponować wysokość odszkodowania, jaka by nas satysfakcjonowała. Bardzo rzadko jednak takie działania przynoszą pozytywne rezultaty, jednak przygotowane zestawienie będziemy mogli wykorzystać w sądzie.

Brak ugody z ubezpieczycielem – jak uzyskać należne odszkodowanie?

Negatywnie rozpatrzona przez TU reklamacja, a także brak ugody pozostawiają poszkodowanemu możliwość dochodzenia swoich praw na drodze sądowej. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie – chociaż wymaga ono opłacenia kosztów sądowych i cierpliwości, w zdecydowanej większości przypadków jest ono o wiele bardziej opłacalne, niż ugoda z ubezpieczycielem.

Przede wszystkim na mocy wyroku sądowego udaje się wywalczyć wyższe kwoty. Różnice te są bardzo duże, w niektórych przypadkach odszkodowanie wywalczone w sądzie przewyższa proponowaną na mocy ugody kwotę nawet dziesięciokrotnie. Kolejną kwestią jest rodzaj roszczeń, jakie uda się uzyskać na mocy ugody z ubezpieczycielem. W przypadku szkód materialnych, poszkodowanemu należy się zwrot poniesionych strat finansowych, jednak po wypadkach komunikacyjnych, wszelkiego rodzaju nieszczęśliwych wypadkach, w jakich doznaliśmy uszczerbku na zdrowiu, przysługuje nam również zadośćuczynienie, a w poważnych urazach również renta. TU proponując ugodę, zazwyczaj uwzględnia wyłącznie kwotę dotyczącą odszkodowania. W sądzie mamy szansę w trakcie tego samego procesu wywalczyć pozostałe należne roszczenia.

Ugoda z ubezpieczycielem – na co trzeba uważać?

Osoby, które z różnych względów decydują się na podpisanie ugody z ubezpieczycielem, powinny zastosować kilka zasad. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy w ugodzie znajduje się klauzula o braku jakichkolwiek roszczeń w przyszłości – jest ona bardzo niekorzystna dla poszkodowanych. Pamiętać należy, że skutki wypadku, pogorszenie stanu zdrowia może wystąpić nawet kilka lat po zdarzeniu. Zastrzeżenie o braku roszczeń w przyszłości zamyka drogę do ubiegania się o wyższą kwotę odszkodowania, zadośćuczynienie czy rentę w sytuacji, gdy u poszkodowanego wystąpią skutki wypadku po podpisaniu ugody. Dlatego nawet jeśli jesteśmy skłonni podpisać ugodę z ubezpieczycielem, o poradę prawną powinniśmy poprosić doświadczonego w tym zakresie prawnika.

Istnieje także możliwość podpisania ugody sądowej lub rozstrzygnięcia sprawy w sądzie polubownym, jednak to znacznie rzadziej praktykowane rozwiązania, które również wymagają wyrażenia zgody obu stron sporu.

Kancelaria Odszkodowawcza Automobile Expert pomaga uzyskać należne odszkodowania za nieszczęśliwe wypadki, szkody materialne, błędy medyczne czy wypadki rolnicze. Wspieramy klientów na każdym etapie ubiegania się o odszkodowanie, zadośćuczynienie i inne świadczenia. Pomagamy w negocjacjach z TU, przygotowujemy pozwy i reprezentujemy klientów w sądzie.

Potrzebna ci pomoc?

Zadzwoń w godzinach 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątku
po godzinie 16:00 lub
Bezpłatnie odpowiemy na Twoje pytania.

Dlaczego Twoje odszkodowanie z Kancelarią AE?

 

Oszczędzamy Twój czas

18 lat doświadczenia pozwala nam uzyskiwać odszkodowania szybko i skutecznie

Wysokie odszkodowania

Analizujemy każdą sprawę i pozyskujemy odszkodowanie z możliwie największej ilości miejsc.

Doświadczony zespół

Nasz zespół to osoby z wieloletnim doświadczeniem. Ich wiedza gwarantuje uzyskanie najwyższych odszkodowań.

Wynagrodzenie po odszkodowaniu

Nasze wynagrodzenie płatne jest dopiero po uzyskaniu odszkodowania. Nie odzyskamy dla Ciebie pieniędzy, nie zarobimy.

18 Lat doświadczenia
610,358,253 zł Uzyskane odszkodowanie
63,542 Ilość klientów
99% Skuteczność
 
Zamknij

Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

Zadzwoń: 34 324 24 31

albo skorzystaj z formularza poniżej  wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
  Please prove you are human by selecting the flag.

  Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

  Zadzwoń lub skorzystaj z fomularza / tel. 34 324 24 31   wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
   Please prove you are human by selecting the plane.

   X
   WYŚLIJ ZGŁOSZENIE