Wcześniejsza spłata kredytu we frankach a zwrot nadpłaty od banku

Wcześniejsza spłata kredytu w złotówkach jest efektywnym sposobem odciążenia budżetu domowego. Nadpłatę warto wykonać w momencie niższych stóp procentowych – wtedy zysk będzie jeszcze większy. Część osób posiadających kredyt indeksowany lub denominowany do franka szwajcarskiego również zastanawia się, czy warto wcześniej spłacić kredyt. Dowiedz się, czy wcześniejsza spłata kredytu we frankach jest opłacalna i czy nie blokuje możliwości odzyskania nadpłaty kredytu.

Czy wcześniejsza spłata kredytu we frankach się opłaca?

Kredytobiorcy szukają różnych rozwiązań, by uwolnić się od kredytu we frankach, jak najmniej przy tym tracąc. Jednym z rozwiązań, jakie są w takich chwilach rozważane, jest wcześniejsza spłata kredytu indeksowanego lub denominowanego do franka. Czy jest ono opłacalne? To zależy – przede wszystkim od aktualnego kursu franka szwajcarskiego. Niestety wiele osób popełnia podstawowy błąd i spłaca kredyt w całości, gdy frank jest mocny, a tym samym kurs polskiego złotego względem franka nienajlepszy. Decyzje nierzadko podejmowane są pod wpływem dużych emocji, a rosnący kurs CHF zdecydowanie nie ułatwia kredytobiorcom dokonywania chłodnych kalkulacji – im frank jest droższy, tym większą presję odczuwają.

Jedynym opłacalnym rozwiązaniem jest wcześniejsza spłata kredytu we frankach, gdy kurs tej waluty jest niski. W takim przypadku nie tylko spłacamy mniejsze odsetki i inne opłaty, które bank powinien na nowo obliczyć w sposób proporcjonalny, uwzględniając rzeczywisty okres kredytowania. Zyskujemy również na niskiej cenie franka, co w sytuacji, gdy musimy jednorazowo wpłacić dużą kwotę, ma niebagatelne znaczenie.

Wcześniejsza spłata kredytu we frankach a unieważnienie umowy kredytowej

Obecnie w sądach trwa wiele postępowań, dotyczących unieważnienia umowy kredytowej kredytu indeksowanego lub denominowanego do franka szwajcarskiego. Kredytobiorcy opierają swoje pozwy o klauzule abuzywne (klauzule niedozwolone) i na tej podstawie wnoszą o unieważnienie kredytu we frankach oraz o zwrot nadpłaty, do której doszło w wyniku niekorzystnych wyliczeń wysokości rat kredytowych. Wiele osób zastanawia się, czy złożenie takie pozwu ma sens w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu.

Specjaliści podkreślają, że każdy przypadek jest indywidualny i decyzję o wcześniej spłacie kredytu warto skonsultować z prawnikiem. Istnieją bowiem zapisy w prawie, na które bank z całą pewnością może się powołać, by uniemożliwić, a przynajmniej utrudnić odzyskanie nadpłaty za indeksowany bądź denominowany kredyt.

Wcześniejsza spłata kredytu we frankach z zastrzeżeniem zwrotu nadpłaty

Według przepisów polskiego prawa żądanie zwrotu świadczenia nie jest uzasadnione, jeśli świadczenie to zostało spłacone z pełną świadomością o braku konieczności dokonania takiej spłaty. Bank może więc powołać się na obowiązujące prawo, wskazując, że kredytobiorca wiedział, że nie musi spłacać kredytu, a mimo wszystko zdecydował się na wcześniejszą spłatę zadłużenia. Kredytobiorca może zabezpieczyć się na taką ewentualność, przekazując bankowi nie później niż w chwili spłaty kredytu zastrzeżenie zwrotu nadpłaty. Zastrzeżenie takie jest jednostronnym oświadczeniem woli – bank nie może go odrzucić czy podważyć.

Wcześniejsza spłata kredytu we frankach a nieważna czynność prawna

Klauzule abuzywne, które znajdują się w umowach kredytowych, dają sądom podstawę do unieważnienia kredytu indeksowanego bądź denominowanego do franka przez. Jeśli sąd zadecyduje o unieważnieniu kredytu, kredytobiorca, chcąc odzyskać nadpłatę kredytu, który już spłacił, może powołać się na obowiązek zwrotu przez bank nadpłaty świadczenia nieważnego prawnie. Należy pamiętać, że doktryna uzasadnia taką podstawę prawną wyłącznie w przypadkach, gdy nieważność umowy jest niepodważalna i stwierdzana przez sąd.

Spłata kredytu we frankach celem uniknięcia przymusu

Cel uniknięcia przymusu w kontekście wcześniej spłaty kredytu we frankach interpretowany jest dość szeroko. Przede wszystkim uznaje się, że nad kredytobiorcą ciąży obowiązek spłaty rat, które mogą zwiększyć się na tyle, że nie będzie go stać w przyszłości na kontynuowanie terminowej spłaty. W konsekwencji zostanie on wpisane do rejestru dłużników, a w przypadku dalszego braku płynności finansowej grozi mu egzekucja komornicza. Aby tego uniknąć, kredytobiorca decyduje się na wcześniejszą spłatę całego kredytu celem uniknięcia przymusu.

Czy spłata kredytu we frankach utrudnia odzyskanie nadpłaty kredytu?

Kredytobiorcy wnoszący pozew przeciw bankowi powinni być świadomi, że bank jako instytucja finansowa, która udzieliła wielu kredytów indeksowanych lub denominowanych do franka, będzie robiła wszystko, by podważyć zasadność pozwu. Sprawami frankowiczów zajmują się prawnicy, którzy specjalizują się w tego typu sprawach. Dlatego również kredytobiorcy powinni dokładnie przygotować się do sprawy, najlepiej korzystając z pomocy Kancelarii Odszkodowawczej Automobile Expert. Posiadając ogromne doświadczenie w tego typu sprawach, kompletujemy pełną dokumentację i przygotowujemy się na każdy możliwy scenariusz, w tym na argumentację strony przeciwnej, którą w świetle litery prawa obalamy.

Coraz więcej spraw wygrywają kredytobiorcy, również ci, którzy zdecydowali się wcześniej spłacić kredyt w całości. Warto jednak i tę decyzję skonsultować z prawnikiem, który wytłumaczy, czy taka wcześniejsza spłata może utrudnić odzyskanie nadpłaty lub przedłużyć całe postępowanie.

Potrzebna ci pomoc?

Zadzwoń w godzinach 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątku
po godzinie 16:00 lub
Bezpłatnie odpowiemy na Twoje pytania.

Dlaczego Twoje odszkodowanie z Kancelarią AE?

 

Oszczędzamy Twój czas

18 lat doświadczenia pozwala nam uzyskiwać odszkodowania szybko i skutecznie

Wysokie odszkodowania

Analizujemy każdą sprawę i pozyskujemy odszkodowanie z możliwie największej ilości miejsc.

Doświadczony zespół

Nasz zespół to osoby z wieloletnim doświadczeniem. Ich wiedza gwarantuje uzyskanie najwyższych odszkodowań.

Wynagrodzenie po odszkodowaniu

Nasze wynagrodzenie płatne jest dopiero po uzyskaniu odszkodowania. Nie odzyskamy dla Ciebie pieniędzy, nie zarobimy.

18 Lat doświadczenia
610,358,253 zł Uzyskane odszkodowanie
63,542 Ilość klientów
99% Skuteczność
 
Zamknij

Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

Zadzwoń: 34 324 24 31

albo skorzystaj z formularza poniżej  wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
  Please prove you are human by selecting the plane.

  Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

  Zadzwoń lub skorzystaj z fomularza / tel. 34 324 24 31   wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
   Please prove you are human by selecting the key.

   X
   WYŚLIJ ZGŁOSZENIE