Zadośćuczynienie za śmierć narzeczonego

Śmierć bliskiej osoby to ogromne i trudne przeżycie, zarówno dla członków rodziny, jak i niektórych osób, które formalnie nie łączyły z osobą zmarłą ani więzy krwi, ani małżeństwo. I chociaż małżonkowi przysługuje po śmierci współmałżonka więcej praw niż konkubentowi (np. prawo do dziedziczenia ustawowego), narzeczony osoby zmarłej również może liczyć na wsparcie finansowe. Kiedy możliwe jest uzyskanie zadośćuczynienia za śmierć narzeczonego?

Zadośćuczynienie za śmierć narzeczonego – podstawa prawna

Sądy rozpatrujące sprawy o zadośćuczynienie za śmierć narzeczonego od lat stoją na stanowisku, że najbliżsi członkowie rodziny, którym przysługuje prawo do zadośćuczynienia za śmierć bliskiej osoby to pojęcie, które trzeba rozpatrywać przede wszystkim w kontekście więzi uczuciowych oraz ekonomicznych, a nie tylko w kontekście faktycznego pokrewieństwa. Sądy zgodnie uznają wyższość stanu faktycznego nad dosłowną interpretacją pojęcia najbliżsi członkowie rodziny – niejednokrotnie przecież ciocia lub dziadek są nam bliżsi niż rodzice, kuzyn i kuzynka niż rodzeństwo, a narzeczony czy konkubent niż małżonek.

Orzecznictwo sądów opiera się na uchwale Sądu Najwyższego z 2005 roku, który uznaje konkubinat za w pełni akceptowalną społecznie i moralnie komórkę społeczną. Jednocześnie stwierdzając, że zarówno konkubenci, jak i dzieci jednego z konkubentów tworzą rodzinę, SN uznał, że najbliższym członkiem rodziny może być nie tylko małżonek, ale również konkubent.

Więzi emocjonalne i ekonomiczne a zadośćuczynienie za śmierć narzeczonego

W ocenie, komu należy się zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby, należy uwzględnić zarówno rzeczywiste pokrewieństwo i związki formalne, jak więzi emocjonalne i ekonomiczne. Nacisk należy jednak położyć na drugi aspekt więzi poszkodowanego z osobą zmarłą. Oznacza to, że gdy o zadośćuczynienie ubiega się konkubent osoby zmarłej, inni najbliżsi członkowie rodziny nie tracą praw do świadczeń.

Sąd ocenia więc i bliskość pokrewieństwa, i więzi uczuciowe, oceniając rzeczywiste relacje między osobą zmarłą a osobą poszkodowaną. Pod uwagę brane są między innymi takie zagadnienia, jak mieszkanie razem, dzielenie wydatków, dzielenie opieki nad dziećmi, wspólne plany i dotychczasowe wspólne życie. Zadośćuczynienie za śmierć narzeczonego przyznawane jest wówczas, gdy poszkodowany udowodni relacje – co do zasady sądy zgodnie przyznają prawo do takiego świadczenia osobom pozostającym w konkubinacie z osobą zmarłą.

Wysokość odszkodowania za śmierć narzeczonego

Należy rozróżnić zadośćuczynienie od odszkodowania. Odszkodowanie ma na celu pokrycie kosztów, związanych ze zdarzeniem i szkodą z nim związaną. Z kolei zadośćuczynienie za krzywdy moralne ma charakter rekompensacyjny – odszkodowanie za śmierć narzeczonego powinno odzwierciedlać wartość tej krzywdy. Przy ustalaniu wysokości zadośćuczynienia uwzględnia się „rozmiar” cierpienia i poczucia osamotnienia. Pod uwagę brany jest więc stan emocjonalny, psychiczny, ewentualne trudności w życiu osobistym, które wystąpiły po stracie bliskiej osoby.

Firmy ubezpieczeniowe w dalszym ciągu niechętnie przyznają zadośćuczynienie za śmierć konkubenta, a ewentualne uzyskane świadczenie najczęściej jest zaniżone. Dlatego o pomoc w uzyskaniu należnej kwoty warto poprosić specjalistów – w Kancelarii Odszkodowawczej Automobile Expert walczymy o prawa naszych klientów, dla których zadośćuczynienie jest swojego rodzaju rekompensatą, pozwalającą przetrwać najtrudniejsze chwile. Na uwadze mamy, że śmierć bliskiej osoby utrudnia, a niekiedy uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Wiemy, jak ważny jest dla bliskiej osoby zastrzyk gotówki. Dlatego w imieniu naszych klientów prowadzimy negocjacje z firmą ubezpieczeniową, a w razie potrzeby sporządzamy pozew i inną niezbędną dokumentację oraz przygotowujemy do sprawy cywilnej, która często jest niestety jedynym sposobem, by uzyskaniu przysługującego zgodnie z prawem odszkodowania za śmierć narzeczonego.

Potrzebna ci pomoc?

Zadzwoń w godzinach 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątku
po godzinie 16:00 lub
Bezpłatnie odpowiemy na Twoje pytania.

Dlaczego Twoje odszkodowanie z Kancelarią AE?

 

Oszczędzamy Twój czas

18 lat doświadczenia pozwala nam uzyskiwać odszkodowania szybko i skutecznie

Wysokie odszkodowania

Analizujemy każdą sprawę i pozyskujemy odszkodowanie z możliwie największej ilości miejsc.

Doświadczony zespół

Nasz zespół to osoby z wieloletnim doświadczeniem. Ich wiedza gwarantuje uzyskanie najwyższych odszkodowań.

Wynagrodzenie po odszkodowaniu

Nasze wynagrodzenie płatne jest dopiero po uzyskaniu odszkodowania. Nie odzyskamy dla Ciebie pieniędzy, nie zarobimy.

18 Lat doświadczenia
610,358,253 zł Uzyskane odszkodowanie
63,542 Ilość klientów
99% Skuteczność
 
Zamknij

Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

Zadzwoń: 34 324 24 31

albo skorzystaj z formularza poniżej  wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
  Please prove you are human by selecting the heart.

  Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

  Zadzwoń lub skorzystaj z fomularza / tel. 34 324 24 31   wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
   Please prove you are human by selecting the tree.

   X
   WYŚLIJ ZGŁOSZENIE