Zaniżone odszkodowanie z OC – co zrobić, gdy ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie za uszkodzony pojazd?

Zaniżone odszkodowanie z OC to problem, z którym mierzy się niemal każdy poszkodowany w kolizji bądź wypadku właściciel pojazdu. Niestety zaniżanie odszkodowań, w tym odszkodowań komunikacyjnych, nadal jest powszechną praktyką. Otrzymując odpowiedź na zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia drogowego, powinniśmy dokładnie zapoznać się z jego treścią, w szczególności z kosztorysem. Z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy bowiem przypuszczać, że wypłacone nam odszkodowanie zostało zaniżone. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak wywalczyć dopłatę do zaniżonego odszkodowania z OC?

Odszkodowanie z OC – rozliczenie gotówkowe i bezgotówkowe

Zgłaszając szkodę do TU sprawcy kolizji, otrzymujemy informację o sposobie jej naprawy. Czasami możemy także samodzielnie wybrać sposób, w jaki szkoda zostanie naprawiona. Możliwości są dwie – TU może rozliczyć się z nami bezgotówkowo lub gotówkowo. Obie formy mają swoje zalety i wady:

  • bezgotówkowa likwidacja szkody – uszkodzony samochód odstawiamy do warsztatu wskazanego przez ubezpieczyciela; nie musimy się martwić, że część opłat będziemy musieli zapłacić z własnych środków; istnieje jednak duże ryzyko, że oryginalne części zostaną zastąpione zamiennikami (często najtańszymi na rynku)
  • gotówkowa likwidacja szkody (kosztorysowa) – samochód naprawiamy we własnym zakresie w dowolnym warsztacie samochodowym, zaś TU zwraca nam stanozolol środki za naprawdę pojazdu, opierając się na własnym kosztorysie

Niestety obie formy likwidacji szkody wiążą się z dużym ryzykiem – w obu przypadkach ubezpieczyciel może zaniżyć koszty likwidacji szkody. W takiej sytuacji należy złożyć reklamację, która jednak w większości przypadków zostaje odrzucona. Poszkodowanym pozostaje więc dwie drogi, by ubiegać się o dopłatę do odszkodowania z OC.

Zaniżone odszkodowanie z OC – jak odzyskać należną część odszkodowania?

Pierwszym sposobem na uzyskanie dopłaty do zaniżonego odszkodowania z OC jest pozew cywilny. Jest to jednak rozwiązanie wymagające od osoby poszkodowanej dużego zaangażowania i nakładów finansowych. Należy liczyć się z koniecznością opłacenia rzeczoznawcy, a koszty te zostaną zwrócone dopiero po wygranej sprawie. Ponadto będziemy musieli uiścić opłaty sądowe oraz zapłacić prawnikowi wynagrodzenie. Pamiętać należy o tym, że rozprawa potrwa co najmniej kilka miesięcy, więc należną nam dopłatę otrzymamy po dłuższym czasie.

Sprawę można także przekazać do Kancelarii Odszkodowawczej Automobile Expert – nasi specjaliści na podstawie kosztorysu przygotowanego przez TU ocenią, czy doszło do zaniżenia odszkodowania z OC. Jeśli taka sytuacja miała miejsce, zaproponujemy umowę cesji. Na jej podstawie wypłacamy klientowi ustaloną kwotę – dopłatę do zaniżonego odszkodowania – i we własnym zakresie rozpoczynamy procedury prowadzące do wyrównania odszkodowania.

Wyrównanie zaniżonego odszkodowania z OC – korzyści dla osoby poszkodowanej

Podpisanie cesji z Kancelarią Odszkodowawczą Automobile Expert jest korzystną formą uzyskania przez poszkodowanego wyrównania do zaniżonego OC. Właściciel uszkodzonego pojazdu uzyskuje bowiem dopłatę w chwili podpisania umowy, nie musi jej zwracać, nawet jeśli nam nie udałoby się wywalczyć takiej dopłaty z TU. Ponadto wyrównanie zaniżonego odszkodowania z OC możliwe jest, gdy samochód już sprzedaliśmy, zezłomowaliśmy lub gdy nadal jesteśmy w jego posiadaniu (nawet jeśli go nie naprawiliśmy). Nie ma również znaczenia, czy TU orzekł szkodę częściową, czy całkowitą.

Bezpieczne są również te środki, które poszkodowany już uzyskał od ubezpieczyciela. Brak ryzyka, szybka dopłata i minimum formalności sprawiają, że coraz więcej osób korzysta z naszej pomocy.

Aby uzyskać wyrównanie zaniżonego odszkodowania z OC trzeba spełnić kilka warunków:

  • decyzja o odszkodowaniu została wydana nie dawniej niż 3 lata temu
  • likwidacja szkody odbyła się w formie gotówkowej
  • nie została zawarta ugoda

Zaniżone odszkodowanie z OC – w jaki sposób TU zaniżają odszkodowanie?

Podstawą do uzyskania dopłaty jest kosztorys – na jego podstawie TU wypłaca odszkodowanie. Poszkodowany w pierwszej kolejności porównuje realne koszty naprawy pojazdu a wysokość wypłaconego odszkodowania. Do największych różnic między należnym odszkodowaniem a kwotą, jaka została wypłacona poszkodowanemu, dochodzi w przypadku napraw blacharskich i lakierniczych, które z reguły są najdroższe.

Poszkodowany może w pewnym zakresie dojrzeć, czy doszło do nieprawidłowości przy ocenie kosztów naprawy samochodu. Warto zwrócić uwagę, czy w kosztorysie:

  • uwzględniono części zamienne – w kosztorysie oznaczane są symbolem Q; prawo nie zezwala na stosowanie zamienników, gdy w pojeździe zamontowane były wcześniej części oryginalne
  • zaniżono wartość pojazdu – również na podstawie wartości pojazdu obliczana jest wysokość odszkodowania
  • uwzględniono naprawę części zamiast założenie nowych – jest to tańsze rozwiązanie, jednak w wielu przypadkach niezalecane przez producenta
  • uwzględniono rabaty na części lub za naprawę – wcześniej TU stosowały amortyzację (obniżały wartość części, płacąc za używane); uchwała Sądu Najwyższego zakazała takiej praktyki, od tego czasu TU dość często uwzględniają rabaty, których w rzeczywistości poszkodowany nie otrzymał
  • niesłusznie stwierdzono szkodę całkowita, zamiast szkody częściowej

Warto także pamiętać, że w ramach odszkodowania komunikacyjnego należą się także inne świadczenia – odszkodowanie za utratę wartości pojazdu, za koszty, jakie w związku ze zdarzeniem drogowym poniósł poszkodowany. O takie świadczenia często jednak należy zawalczyć na drodze sądowej. Jeśli potrzebujesz pomocy w uzyskaniu odszkodowania bądź zadośćuczynienia od firmy ubezpieczeniowej, zgłoś się do nas! Oferujemy kompleksowe usługi prawne – przygotowujemy pozwy, reprezentujemy naszych klientów w sądzie, bierzemy udział w negocjacjach i dopilnowujemy, by TU wywiązało się z nakazu sądowego.

Potrzebna ci pomoc?

Zadzwoń w godzinach 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątku
po godzinie 16:00 lub
Bezpłatnie odpowiemy na Twoje pytania.

Dlaczego Twoje odszkodowanie z Kancelarią AE?

 

Oszczędzamy Twój czas

18 lat doświadczenia pozwala nam uzyskiwać odszkodowania szybko i skutecznie

Wysokie odszkodowania

Analizujemy każdą sprawę i pozyskujemy odszkodowanie z możliwie największej ilości miejsc.

Doświadczony zespół

Nasz zespół to osoby z wieloletnim doświadczeniem. Ich wiedza gwarantuje uzyskanie najwyższych odszkodowań.

Wynagrodzenie po odszkodowaniu

Nasze wynagrodzenie płatne jest dopiero po uzyskaniu odszkodowania. Nie odzyskamy dla Ciebie pieniędzy, nie zarobimy.

18 Lat doświadczenia
610,358,253 zł Uzyskane odszkodowanie
63,542 Ilość klientów
99% Skuteczność
 
Zamknij

Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

Zadzwoń: 34 324 24 31

albo skorzystaj z formularza poniżej



    wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
    Please prove you are human by selecting the tree.

    Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

    Zadzwoń lub skorzystaj z fomularza / tel. 34 324 24 31



      wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
      Please prove you are human by selecting the cup.

      X
      WYŚLIJ ZGŁOSZENIE