Zderzenie z sarną, dzikiem lub innym dzikim zwierzęciem – co warto wiedzieć?

Zderzenie z dzikim zwierzęciem to niestety dość częsta sytuacja, z jaką przychodzi mierzyć się kierowcom. Szacuje się, że do takich wypadków dochodzi nawet 2000 razy w ciągu miesiąca, a coraz częściej zderzenie z dzikiem następuje w mieście. Najczęściej jednak do wypadków z udziałem zwierzyny żyjącej dziko dochodzi na drogach, które prowadzą przez obszary leśne. Statystycznie największe ryzyko takiego niebezpiecznego spotkania się z sarną czy innym zwierzęciem występuje w kwietniu i maju oraz w październiku i listopadzie między godziną 17 a 22, jednak podróżując drogami, wiodącymi przez las, czujność należy zachować bez względu na porę roku i dnia. Dowiedz się, jak należy się zachować w przypadku zderzenia z sarną, dzikiem czy jeleniem, a także w jaki sposób uzyskać odszkodowanie za zniszczony samochód.

Jak się zachować, gdy na drogę wybiegnie sarna?

Najważniejszą zasadą w czasie jazdy przez drogi, które prowadzą przez las, jest zachowanie ostrożności i przestrzeganie przepisów, szczególnie w zakresie dozwolonej prędkości. Nawet jeśli nie zdążymy zahamować przed sarną, która wbiegła na drogę, konsekwencje takiego zderzenia będą mniej poważne, niż w przypadku jazdy z dużą prędkością. Gdy już dojdzie do takiej sytuacji, należy hamować, starając się pozostać na swoim pasie. Niestety wielu kierowców próbuje uniknąć zderzenia z sarną, uciekając na drugi pas i tracąc przy tym panowanie, co często skutkuje zderzeniem czołowym bądź uderzeniem w drzewo.

Po zatrzymaniu się pojazdu należy w pierwszej kolejności upewnić się, czy nikomu nic się stało i w razie potrzeby udzielić pierwszej pomocy. Konieczne jest także ustawienie trójkąta ostrzegawczego oraz włączenie świateł awaryjnych, by ostrzec innych kierowców o zagrożeniu na drodze. Obowiązkiem kierowcy, który zderzył się z sarną, dzikiem lub innym zwierzęciem, jest wezwanie policji (ewentualnie straży miejskiej, jeśli do wypadku doszło w mieście) – zaniechanie tego obowiązku wiąże się z karą grzywny lub aresztu. Służby przyjeżdżają na miejsce wraz z weterynarzem, który ocenia stan zdrowia zwierzęcia i udziela mu odpowiedniej pomocy. Sporządzony raport z miejsca zdarzenia jest wymagany, jeśli będziemy ubiegać się o odszkodowanie z polisy AC.

Odszkodowanie za zderzenie z sarną lub dzikiem

W przypadku zderzenia z sarną, w wyniku którego doszło do uszkodzeń naszego pojazdu, możemy ubiegać się o odszkodowanie od zarządcy dróg lub koła łowieckiego, jeśli potrąciliśmy zwierzynę łowną w trakcie polowania. Doświadczenie kierowców wskazuje jednak, że uzyskanie takiego odszkodowania nie jest łatwe i najczęściej wymaga wystąpienia na drogę sądową – w takim przypadku warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Kancelaria Odszkodowawcza Automobile Expert złoży w Twoim imieniu pozew, przygotuje odpowiednią dokumentację, będzie reprezentować Cię w sądzie i na każdym etapie postępowania.

Kierowcy, którzy wykupili polisę AC, chętniej w takich przypadkach korzystają z możliwości uzyskania odszkodowania za zderzenie z sarną od swojego ubezpieczyciela. Jest to znacznie łatwiejsza procedura i jeśli tylko nie zaniechaliśmy takich obowiązków, jak wezwania na miejsce wypadku odpowiednich służb, zwieńczona zostaje sukcesem. Niestety ubezpieczenie AC nie należy do tanich i nie wszyscy decydują się na jego zakup, ponadto likwidacja szkody powoduje utratę zniżek. Jednak osobom, które dużo podróżują, zaleca się wykupienie choćby mini AC, które jest tańsze i co prawda ma ograniczone OWU, jednak dzięki niemu kierowca jest zabezpieczony na wypadek tych najpoważniejszych sytuacji, jak kradzież samochodu czy szkoda całkowita.

Decydując się na jedną z tych możliwości, warto wziąć pod uwagę, czy na drodze został umieszczony znak A-18b, który informuje o potencjalnym zagrożeniu wybiegnięcia dzikiej zwierzyny na drogę. Jeśli byliśmy uprzedzeni tym znakiem, istnieje ryzyko, że uzyskanie odszkodowania za zderzenie się z sarną od zarządcy drogi będzie jeszcze trudniejsze.

Należy również pamiętać, że zderzenie z dzikiem lub innym zwierzęciem może poważnie uszkodzić konstrukcję pojazdu, dlatego nawet jeśli pozornie szkody wydają się niewielkie, należy sprawdzić stan pojazdu u mechanika.

Potrzebna ci pomoc?

Zadzwoń w godzinach 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątku
po godzinie 16:00 lub
Bezpłatnie odpowiemy na Twoje pytania.

Dlaczego Twoje odszkodowanie z Kancelarią AE?

 

Oszczędzamy Twój czas

18 lat doświadczenia pozwala nam uzyskiwać odszkodowania szybko i skutecznie

Wysokie odszkodowania

Analizujemy każdą sprawę i pozyskujemy odszkodowanie z możliwie największej ilości miejsc.

Doświadczony zespół

Nasz zespół to osoby z wieloletnim doświadczeniem. Ich wiedza gwarantuje uzyskanie najwyższych odszkodowań.

Wynagrodzenie po odszkodowaniu

Nasze wynagrodzenie płatne jest dopiero po uzyskaniu odszkodowania. Nie odzyskamy dla Ciebie pieniędzy, nie zarobimy.

18 Lat doświadczenia
610,358,253 zł Uzyskane odszkodowanie
63,542 Ilość klientów
99% Skuteczność
 
Zamknij

Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

Zadzwoń: 34 324 24 31

albo skorzystaj z formularza poniżej  wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
  Please prove you are human by selecting the truck.

  Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

  Zadzwoń lub skorzystaj z fomularza / tel. 34 324 24 31   wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
   Please prove you are human by selecting the house.

   X
   WYŚLIJ ZGŁOSZENIE