Proces frankowy – jak przygotować się do procesu o unieważnienie umowy kredytu frankowego?

Dla zdecydowanej większości kredytobiorców, proces frankowy jest pierwszą okazją do uczestniczenia w rozprawie sądowej. Dla każdego kredytobiorcy rozstrzygnięcie sprawy jest kwestią ogromnie ważną, a dla niektórych wręcz kluczową, decydującą o przyszłości całej rodziny. Nic więc dziwnego, że stając przed sądem, odpowiadając na pytania sądu, a przede wszystkim pełnomocnika banku, kredytobiorcy odczuwają duży stres. Dzisiaj podpowiemy, jakie pytania mogą paść podczas procesu o unieważnienie umowy kredytu frankowego.

Przygotowania do procesu o unieważnienie umowy kredytu frankowego

Przygotowując się do procesu o unieważnienie umowy kredytu frankowego, należy przypomnieć sobie jak najwięcej szczegółów. Dobrze jest spisać sobie ja na kartce, porządkując chronologicznie. Ważne może okazać się każde pytanie i każda odpowiedź. Należy jednak pamiętać, że z notatek nie będziemy mogli korzystać w trakcie rozprawy – będą jednak znakomitą pomocą w przygotowaniach do procesu o unieważnienie umowy kredytowej.

Na jakie pytania podczas procesu frankowego powinniśmy się przygotować?

Podczas procesu o unieważnienie kredytu we frankach pytania będą nam zadawać: sąd, nasz pełnomocnik oraz pełnomocnik banku. Najmniejsze trudności sprawią nam pytania naszego pełnomocnika, który do rozprawy powinien nas odpowiednio przygotować. Z kolei pytania drugiej strony będą dla nas największym wyzwaniem.

Pytania, jakie możemy usłyszeć podczas procesu frankowego:

  • informacje o nas – nasze dane, wiek, wykonywany zawód
  • podstawowe informacje o kredycie – w jakim celu został zaciągnięty, w jakiej wysokości, kiedy składaliśmy wniosek i kiedy została wydana decyzja kredytowa, czy zaproponowano nam kredyt w PLN (i jeśli tak, jaka to była oferta), czy korzystaliśmy z usług doradcy finansowego, czy posiadamy inne kredyty
  • pytania o zdolność kredytową – w jaki sposób była badana, przedstawiana, jak kształtowania się w zakresie kredytu CHF, a jak w zakresie kredytu PLN
  • informacje o kształtowaniu się wysokości rat – w jaki sposób wytłumaczono nam, jak będą kształtować się raty kredytu na przestrzeni lat
  • informacje o ryzyku kursowym – czy zostaliśmy o nim poinformowani, w jaki sposób
  • projekt umowy kredytowej – czy mogliśmy się z nim zapoznać, czy rozumieliśmy jego treść, czy zadawaliśmy pytania i czy uzyskaliśmy na nie odpowiedzi, czy mogliśmy nanosić zmiany na treść, negocjować warunki

Oczywiście powyższy zbiór nie wyczerpują wszystkich pytań, jakie z pewnością padną na sali sądowej. Stanowią one jednak przykład i pomagają przewidzieć niektóre inne pytania, jakie padną ze strony sądu lub pełnomocnika banku.

Przygotowania do procesu frankowego – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Nawet najlepsze, najbardziej drobiazgowe przygotowania do procesu o unieważnienie umowy kredytu frankowego, nie pomogą nam przewidzieć wszystkich pytań. Pamiętajmy, by w razie niepewności, w sposób przejrzysty o nich komunikować:

  • nie znając odpowiedzi na pytanie, nie udzielać go – poinformujmy o tym, że nie pamiętamy, nie wiemy, nie umiemy odpowiedzieć na pytanie
  • nie będąc pewnym odpowiedzi na pytanie, również poinformujmy o tym sąd

Starajmy się także odpowiadać na pytania w sposób możliwie najbardziej zwięzły – nie rozwijajmy odpowiedzi. Za wszelką cenę unikajmy niespójności, nie zmyślajmy. Taki błąd z ogromnym prawdopodobieństwem zostanie ujawniony i będzie działał na naszą niekorzyść, podważając naszą wiarygodność.

Pamiętajmy także, że pytania pełnomocnika banku będą miały za zadanie nas zmanipulować, wyprowadzić z równowagi, skłonić do niespójnych odpowiedzi. Odpowiadając na nie, należy zachować spokój, odpowiadać zwięźle i zgodnie z prawdą, a wszelkie wątpliwości co do treści pytania zakomunikować przed udzieleniem odpowiedzi.

W przygotowaniach do procesu frankowego pomagają najlepsze kancelarie – nasi prawnicy przedstawią, jakie pytania najprawdopodobniej padną podczas procesu, jak na nie odpowiadać i jak się zachować w sytuacji nerwowej. Takie przygotowania znacząco ułatwiają zmierzenie się na sali sądowej z dużą instytucją finansową, reprezentowaną przez pełnomocnika, specjalizującego się w sprawach frankowych.

Potrzebna ci pomoc?

Zadzwoń w godzinach 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątku
po godzinie 16:00 lub
Bezpłatnie odpowiemy na Twoje pytania.

Dlaczego Twoje odszkodowanie z Kancelarią AE?

 

Oszczędzamy Twój czas

18 lat doświadczenia pozwala nam uzyskiwać odszkodowania szybko i skutecznie

Wysokie odszkodowania

Analizujemy każdą sprawę i pozyskujemy odszkodowanie z możliwie największej ilości miejsc.

Doświadczony zespół

Nasz zespół to osoby z wieloletnim doświadczeniem. Ich wiedza gwarantuje uzyskanie najwyższych odszkodowań.

Wynagrodzenie po odszkodowaniu

Nasze wynagrodzenie płatne jest dopiero po uzyskaniu odszkodowania. Nie odzyskamy dla Ciebie pieniędzy, nie zarobimy.

18 Lat doświadczenia
610,358,253 zł Uzyskane odszkodowanie
63,542 Ilość klientów
99% Skuteczność
 
Zamknij

Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

Zadzwoń: 34 324 24 31

albo skorzystaj z formularza poniżej



    wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
    Please prove you are human by selecting the key.

    Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

    Zadzwoń lub skorzystaj z fomularza / tel. 34 324 24 31



      wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
      Please prove you are human by selecting the plane.

      X
      WYŚLIJ ZGŁOSZENIE