Nieobowiązkowa polisa auto casco znacząco rozszerza ochronę właściciela pojazdu. Polisa OC chroni wyłącznie osoby poszkodowane w zdarzeniu drogowym, z kolei polisa AC zapewnia ochronę na wypadek kradzieży samochodu lub szkody powstałej z winy jego właściciela. Jedną z korzyści wykupienia polisy AC jest również możliwość korzystania z zastępczego auta w razie awarii naszego pojazdu. Tutaj jednak firmy ubezpieczeniowe znacząco ograniczają ochronę. Komu i kiedy przysługuje auto zastępcze na czas naprawy?
OWU polisy AC a prawo do auta zastępczego na czas naprawy
Przed podpisaniem wybranej polisy AC warto bardzo dokładnie wczytać się w warunki ubezpieczenia – OWU. To tutaj znajdziemy informacje dotyczące zakresu umowy, ewentualne wykluczenia szkody i inne postanowienia, obowiązuje obie strony umowy. Czytając OWU polisy AC, dowiemy się czy i kiedy przysługuje nam prawo do auta zastępczego na czas naprawy. Okazuje się bowiem, że w tym względzie możemy liczyć na stosunkowo niewielką ochronę.
Jakie warunki muszą być spełnione, by uzyskać auto zastępcze na czas naprawy?
Właściciel uszkodzone wskutek awarii pojazdu może liczyć na auto zastępcze na czas naprawy najczęściej, gdy swój samochód naprawia w warsztacie partnerskim. Czasami konieczne jest wykupienie rozszerzenia do polisy AC – oczywiście w chwili podpisywania umowy z ubezpieczycielem, a nie w chwili awarii pojazdu. Niekiedy firmy ubezpieczeniowe stosują dodatkowe wykluczenia, np. związane z uszkodzeniem wyłącznie szyb. Dość powszechną praktyką jest również udostępnienie auta zastępczego na czas naprawy w ramach assistance.
Auto zastępcze z AC nie będzie jednak przysługiwać w wielu przypadkach, gdy ubezpieczyciel odpowiada finansowo za szkody. W ramach AC ubezpieczyciel zobowiązany jest pokryć szkody w przypadku wandalizmu, kradzieży samochodu, ale w tych przypadkach auta zastępczego w ramach polisy AC nie uzyskamy. Ponadto w zdecydowanej większości OWU uwzględniona jest informacja o limicie finansowym, w ramach którego TU zapłaci za auto zastępcze na czas naprawy. Limit ten może wynosić np. 2000 zł – po jego przekroczeniu pozostałe koszty za wypożyczenie zastępczego samochodu będzie musiał pokryć właściciel uszkodzonego pojazdu.
Chcąc wypożyczyć zastępczy samochód z polisy AC oraz assistance, musimy pamiętać również o limicie czasu na zgłoszenie się do ubezpieczyciela. W tym przypadku czasu mamy niewiele – TU dają nam najczęściej 24 lub 48 godziny. Należy również pamiętać, że wypożyczonym w ramach AC autem nie będziemy mogli udać się za granicę. Zdecydowana większość firm ubezpieczeniowych wyklucza taką możliwość.
Usługa auta zastępczego na czas naprawy z AC jest więc usługą obwarowaną licznymi zastrzeżeniami. Nie zawsze jest dostępna w podstawowym wariancie ubezpieczenia – często wymagane jest wykupienie dodatkowej opcji lub assistance. Warto wczytać się w OWU AC, by wiedzieć, na jakich zasadach możemy skorzystać z zastępczego auta w razie awarii naszego samochodu.
Potrzebna ci pomoc?
Zadzwoń w godzinach 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątkuBezpłatnie odpowiemy na Twoje pytania.
Dlaczego Twoje odszkodowanie z Kancelarią AE?
Oszczędzamy Twój czas
18 lat doświadczenia pozwala nam uzyskiwać odszkodowania szybko i skutecznie
Wysokie odszkodowania
Analizujemy każdą sprawę i pozyskujemy odszkodowanie z możliwie największej ilości miejsc.
Doświadczony zespół
Nasz zespół to osoby z wieloletnim doświadczeniem. Ich wiedza gwarantuje uzyskanie najwyższych odszkodowań.
Wynagrodzenie po odszkodowaniu
Nasze wynagrodzenie płatne jest dopiero po uzyskaniu odszkodowania. Nie odzyskamy dla Ciebie pieniędzy, nie zarobimy.