Czy można pozwać bank po spłacie kredytu frankowego?

Na pozew przeciwko bankom decyduje się coraz więcej frankowiczów. Z racji tego, że zdecydowana większość kredytobiorców nadal spłaca swój kredyt CHF, pozwy te dotyczą najczęściej kredytów aktywnych. Jednak coraz więcej osób zastanawia się, czy można pozwać bank po spłaceniu kredytu frankowego? Czy możliwe jest odzyskanie nadpłaconej kwoty po spłacie kredytu frankowego przed terminem uwzględnionym w harmonogramie? Poznaj szczegóły spraw frankowych po całkowitej spłacie kredytu.

Pozew o zapłatę a unieważnienie kredytu CHF

Sytuacja prawna kredytobiorców, którzy nadal spłacają kredyt frankowy, a osób, które spłaciły go już w całości jest bardzo podobna. W obu przypadkach sąd rozpatruje czy umowa kredytowa została zawarta w sposób ważny, czy też nie. Jednak pozew w obu przypadkach powinien znacząco się różnić – kredytobiorca, który nadal spłaca raty, wnioskuje o unieważnienie kredytu frankowego oraz o zwrot nadpłaconych na rzecz banku pieniędzy. Po całkowitym spłaceniu kredytu należy wnioskować wyłącznie o zwrot należnych środków. W obu jednak sprawach sąd będzie rozstrzygał o ważności umowy kredytowej – czy znalazły się w niej klauzule abuzywne.

Oznacza to, że osoby, którym udało się spłacić kredyt frankowy w całości, również mogą pozwać bank – przedmiotem sprawy nie będzie jednak unieważnienie umowy kredytowej, a wyłącznie rozliczenie się z bankiem. Należy na to zwrócić uwagę podczas przygotowania pozwu.

Pozew o zapłatę po spłacie kredytu przed terminem

Osoby, które zdecydowały się na walkę o należne im środki po całkowitym spłaceniu kredytu, praktycznie nie mogą liczyć na ugodę z bankiem. Doświadczenie prawników wskazuje, że w takich przypadkach sprawy frankowe są jeszcze trudniejsze – wymagają dużego doświadczenia od pełnomocników frankowiczów. Banki bowiem stosują jeszcze więcej ucieczek od rozliczenia się z kredytobiorcą, który spłacił w całości swoje zobowiązanie.

W pierwszej kolejności odmawiają one prawa do odzyskania nadpłaty tym kredytobiorcom, którzy spłacili kredyt przed terminem. Argumentują ten fakt domniemaną pełną zgodą kredytobiorców z warunkami umowy kredytowej – brak pozwu i całkowitą spłatę kredytu próbują przekuć na swoją korzyść. Sądy jednak co do zasady skupiają się przede wszystkim na rozpatrywaniu warunków umowy kredytowej i na tym, czy zawierała ona niedozwolone klauzule. W drugiej kolejności rozpatrywane jest, czy w związku z wykazanymi abuzywnymi zapisami, klient banku nadpłacił kredyt i w jakiej kwocie.

Jeśli przy wcześniejszej spłacie kredytu frankowego bank zaoferował kredytobiorcy przeliczenie ostatecznej kwoty do spłaty po nieco korzystniejszym kursie franka szwajcarskiego, z całą pewnością w sprawie o zwrot nadpłaty zostanie podniesiony argument o korzystnych kursach przeliczeniowych, z jakich skorzystał klient, co świadczyć ma o preferencyjnych warunkach umowy i braki podstaw, by stwierdzić nieważność umowy kredytowej. Sądy jednak zgodnie odrzucają i ten wniosek, biorąc za przedmiot rozpatrywanej sprawy umowę kredytową. Jeśli została ona zawarta w sposób nieważny, nie ma podstaw, by rozpatrywać aneksy do nieważnie zawartej umowy.

Sprawy frankowe po całkowitej spłacie kredytu – jak jeszcze banki bronią się przed rozliczeniem z klientem?

Banki wraz z pełnomocnikami szukają najróżniejszych metod, by uniknąć konieczności zwrotu nadpłaconych środków. Podejmowane są próby wykazania, że umowa kredytowa była ważna. Banki oczywiście składają zarzut przedawnienia roszczeń, dlatego tak ważne jest, by z decyzją o pozwanie banku po spłacie kredytu nie zwlekać. Im wcześniej zostanie złożony pozew o zapłatę, tym więcej pieniędzy uda się odzyskać. Ponadto należy wziąć pod uwagę, że ilość spraw frankowych rośnie – istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że osoby, które złożą taki wniosek w kolejnych miesiącach i latach, na prawomocny wyrok sądu będą musiały czekać nieco dłużej.

Czy warto pozwać bank po spłacie kredytu frankowego?

Każdy kredytobiorca, który rozważa pozwanie banku, powinien skonsultować się z doświadczonym w sprawach frankowych prawnikiem. Właściwe skonstruowanie pozwu, a także dalsze działania zależą w dużej mierze od śledzenia orzecznictwa w podobnych sprawach. Co do zasady złożenie pozwu przez osoby, spłacające kredyt denominowany bądź indeksowany do CHF jest opłacalne. Kredytobiorca, który już spłacił kredyt, ma szansę odzyskać środki, które wpłacił z tytułu obsługi kredytu – zwrot prowizji, marży, odsetek, ubezpieczenia kredytu i innych dodatkowych opłat znacząco odciąży domowy budżet. Ponadto kredytobiorcy, który otrzymał prawomocny wyrok przysługują także niemałe odsetki ustawowe. Do odzyskania jest więc duża suma pieniędzy.

Osoby, które wcześniej spłaciły już kredyt, a później wygrały sprawę z bankiem, nie muszą już wykreślać banku z hipoteki. Formalności związane z uzyskaniem prawomocnego wyroku jest więc mniej – tym bardziej warto pozwać bank po spłacie kredytu frankowego.

Wszystkie osoby, które rozważają pozew przeciwko bankowi, zapraszamy do kontaktu.

Potrzebna ci pomoc?

Zadzwoń w godzinach 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątku
po godzinie 16:00 lub
Bezpłatnie odpowiemy na Twoje pytania.

Dlaczego Twoje odszkodowanie z Kancelarią AE?

 

Oszczędzamy Twój czas

18 lat doświadczenia pozwala nam uzyskiwać odszkodowania szybko i skutecznie

Wysokie odszkodowania

Analizujemy każdą sprawę i pozyskujemy odszkodowanie z możliwie największej ilości miejsc.

Doświadczony zespół

Nasz zespół to osoby z wieloletnim doświadczeniem. Ich wiedza gwarantuje uzyskanie najwyższych odszkodowań.

Wynagrodzenie po odszkodowaniu

Nasze wynagrodzenie płatne jest dopiero po uzyskaniu odszkodowania. Nie odzyskamy dla Ciebie pieniędzy, nie zarobimy.

18 Lat doświadczenia
610,358,253 zł Uzyskane odszkodowanie
63,542 Ilość klientów
99% Skuteczność
 
Zamknij

Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

Zadzwoń: 34 324 24 31

albo skorzystaj z formularza poniżej  wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
  Please prove you are human by selecting the truck.

  Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

  Zadzwoń lub skorzystaj z fomularza / tel. 34 324 24 31   wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
   Please prove you are human by selecting the truck.

   X
   WYŚLIJ ZGŁOSZENIE