Przedawnienie roszczeń w sprawach frankowych

Prawomocny wyrok sądu, który unieważnia kredyt frankowy, nie kończy definitywnie sporu frankowiczów z bankami. Istnieje bowiem bardzo ważna i sporna kwestia, jaką jest rozliczenie się z bankiem. W jaki sposób instytucja finansowa powinna rozliczyć się z klientem po unieważnieniu kredytu frankowego? Kiedy roszczenia kredytobiorcy wobec banku oraz banku wobec kredytobiorcy się przedawniają?

Jak rozliczyć się z bankiem po unieważnieniu kredytu CHF?

Co do zasady rozliczenie z bankiem po unieważnieniu kredytu frankowego opiera się o teorię dwóch kondykcji. Wspominaliśmy o tym w jednym ze wcześniejszych artykułów, dlatego przypomnimy tylko główne założenia tej teorii. Została ona uznana przez Sąd Najwyższy za jedyną właściwą procedurę rozliczenia się kredytobiorców z kredytodawcami – jednocześnie Sąd Najwyższy ostatecznie odrzucił możliwość stosowania teorii salda. Teoria dwóch kondykcji zakłada, że roszczenia dwóch stron sporu są roszczeniami niezależnymi od siebie i tak właśnie traktowane są przez sądy, rozpatrujące poszczególne sprawy. Dla frankowiczów najważniejszą korzyścią tej teorii jest fakt, że sąd uznając umowę kredytową za nieważnie zawartą, nakłada na bank nakaz zwrotu nadpłaconych środków. Bank może ubiegać się o zwrot wypłaconego kapitału, w tym celu musi jednak wytoczyć powództwo wzajemne. Aby instytucja finansowa mogła odzyskać kapitał, nie może dojść do przedawnienia roszczeń.

Przedawnienie roszczeń banków wobec frankowiczów

Kwestia przedawnienia roszczeń, interpretacji przepisów budzi wiele emocji. Trzeba pamiętać, że każda sprawa o unieważnienie kredytu frankowego powinna być rozpatrywana indywidualnie – również pozew kredytobiorcy musi być dostosowany do zapisów w umowie kredytowej. Kwestie sporne, przynajmniej w pewnym zakresie, uregulowała uchwała Sądu Najwyższego z dnia 13 maja 2022 roku określa, że 3-letni okres przedawnienia roszczeń wobec frankowiczów kończy się z ostatnim dniem kalendarzowym. Oznacza to, że jeśli roszczenie rozpoczyna się w październiku 2019 roku, to jego okres upływa z dniem 31 grudnia 2022 roku.

Nadal jednak kwestią sporną jest ustalenie daty rozpoczęcia terminu przedawnieniu – według banków 3-letni okres rozpoczyna się wraz z prawomocnym unieważnieniem umowy kredytowej. Istnieją jednak podstawy prawne, by za początek terminu uznać albo datę wpłynięcia do banku reklamacji, albo podpisania (nieważnej) umowy kredytowej. W wielu sprawach istnieje więc duża szansa, że roszczenie zwrotu wypłaconego kapitału do banku będzie przedawnione.

Kredytobiorcy obawiają się także roszczenia o zapłatę wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, wypłaconego przez bank. Takie roszczenie nie znajduje jednak żadnego uzasadnienia w polskim prawie, o czym świadczą stanowiska Rzecznika Finansowego, Prezesa UOKIK, sądów powszechnych oraz Prokuratury Krajowej.

Przedawnienie roszczeń kredytobiorców wobec banków w sprawach frankowych

Również roszczenia klientów wobec banków ulegają przedawnieniom. W tym przypadku termin, kiedy takie roszczenie się przedawnia, wynosi 6 lub 10 lat. Krótszy okres przedawnienia roszczeń obowiązuje w przypadku płatności dokonanych po 9 lipca 2018 roku. Początek terminu przedawnienia roszczeń kredytobiorców wobec banków także interpretowany jest na kilka sposobów – może być nim moment, w którym klient dowiedział się, że umowa kredytowa jest wadliwa lub też z momentem spłaty poszczególnych rat.

W sprawach frankowych niezwykle ważne są wszystkie te niuanse, dlatego tak ważne jest, by zajmujący się nią prawnik miał obszerną wiedzę i duże doświadczenie w podobnych sprawach. Jeśli planujesz unieważnić kredyt frankowy, zgłoś się do Kancelarii Odszkodowawczej Automobile Expert – nasi specjaliści przeanalizują Twoją umowę kredytową i wytłumaczą, jakie procedury będą najkorzystniejsze.

Potrzebna ci pomoc?

Zadzwoń w godzinach 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątku
po godzinie 16:00 lub
Bezpłatnie odpowiemy na Twoje pytania.

Dlaczego Twoje odszkodowanie z Kancelarią AE?

 

Oszczędzamy Twój czas

18 lat doświadczenia pozwala nam uzyskiwać odszkodowania szybko i skutecznie

Wysokie odszkodowania

Analizujemy każdą sprawę i pozyskujemy odszkodowanie z możliwie największej ilości miejsc.

Doświadczony zespół

Nasz zespół to osoby z wieloletnim doświadczeniem. Ich wiedza gwarantuje uzyskanie najwyższych odszkodowań.

Wynagrodzenie po odszkodowaniu

Nasze wynagrodzenie płatne jest dopiero po uzyskaniu odszkodowania. Nie odzyskamy dla Ciebie pieniędzy, nie zarobimy.

18 Lat doświadczenia
610,358,253 zł Uzyskane odszkodowanie
63,542 Ilość klientów
99% Skuteczność
 
Zamknij

Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

Zadzwoń: 34 324 24 31

albo skorzystaj z formularza poniżej  wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
  Please prove you are human by selecting the star.

  Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

  Zadzwoń lub skorzystaj z fomularza / tel. 34 324 24 31   wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
   Please prove you are human by selecting the flag.

   X
   WYŚLIJ ZGŁOSZENIE