Jak uzyskać większe odszkodowanie z OC?

Kolizja i wypadek drogowy to sytuacje, w których i sprawca, i poszkodowany mierzą się z wieloma nieprzyjemnościami. Oprócz stresu i utrudnień w dniu zdarzenia, konieczna jest mniejsza bądź większa naprawa pojazdu. Za serwis samochodu poszkodowanego odpowiedzialny jest ubezpieczyciel sprawcy – szkoda powinna być pokryta z OC sprawcy w formie gotówkowej lub bezgotówkowej. Niestety w obu przypadkach nierzadko dochodzi do nadużyć ze strony firm ubezpieczeniowych. W przypadku bezgotówkowej formy naprawy szkód często można spotkać się ze stosowaniem części zamiennych, zamiast oryginalnych, z kolei przy gotówkowej formie większość TU zaniża wycenę i wypłaca za niskie odszkodowanie względem poniesionych przez poszkodowanego strat. Co zrobić, by uniknąć takich sytuacji – jak uzyskać większe odszkodowanie z OC?

Jak się przygotować do spotkania z rzeczoznawcą z TU?

Jeśli szkody, do jakich doszło w wyniku zdarzenia drogowego, są niewielkie, firma ubezpieczeniowa może zrezygnować z wykonania kosztorysu. W przypadku większych uszkodzeń oraz drogich samochodów, trzeba się liczyć, że spotkanie z rzeczoznawcą będzie konieczne. Warto się do niego odpowiednio przygotować.

W pierwszej kolejności przygotujmy wszystkie dokumenty pojazdu oraz te, dotyczące samej kolizji czy wypadku. Jeśli samochód kupiliśmy stosunkowo niedawno lub niedawno temu dokonaliśmy dużej naprawy, która podnosi wartość pojazdu, koniecznie przygotujmy dokumenty, które potwierdzą. Rzeczoznawca przy wykonywaniu kosztorysu bierze pod uwagę między innymi wartość rynkową pojazdu, często jednak uwzględniając najmniejsze, dolne „widełki”. Cena zakupu z umowy oraz rachunki za kosztowne naprawy będą dowodem, że nasz samochód jest wart znacznie więcej, a więc wycena powinna być wyższa. Uwzględnienie wysokiej wartości pojazdu będzie też potrzebne, jeśli będziemy chcieli ubiegać się o odszkodowanie za obniżoną wartość pojazdu, do jakiej doszło w wyniku stłuczki.

Jeśli w ostatnim czasie nieco zaniedbaliśmy samochód, to jest dobry moment, by go umyć, wysprzątać i uwydatnić jego zalety – zadbany pojazd zrobi odpowiednie wrażenie na rzeczoznawcy, który będzie skłonny korzystniej oszacować jego wartość. Pamiętajmy jednak, by nie ruszać uszkodzenia, które musi zostać przedstawione rzeczoznawcy dokładnie w takim stanie, w jakim powstało wskutek zdarzenia drogowego.

Podczas spotkania z rzeczoznawcą należy przedstawić wszystkie przygotowane dokumenty, a następnie wyraźnie zaznaczyć, czego oczekujemy:

  • w przypadku bezgotówkowej likwidacji szkody stosowania oryginalnych części
  • w przypadku gotówkowej likwidacji uwzględnienia wartości części oryginalnych
  • uwzględnienia realnej wartości pojazdu, która może być wyższa niż średnia rynkowa

Likwidacja szkód – jaką formę wybrać?

Jeśli ubezpieczyciel pozostawia nam do wyboru formę – gotówkową lub bezgotówkową – likwidacji szkód, warto rozważyć obie możliwości. Bezgotówkowa likwidacja jest dla większości kierowców wygodniejsza. Wystarczy odstawić samochód do wskazanego przez TU warsztatu, a następnie odebrać go po wykonanej naprawie. Niestety forma ta naraża nas na zastosowanie przez warsztat najtańszych części zamiennych, w miejsce części oryginalnych. Wiele z nas nie będzie w stanie udowodnić, że doszło do takiego naruszenia, dlatego forma gotówkowa wydaje się być w takich sytuacjach rozsądniejsza. Jeśli od lat serwisujemy samochód w zaufanym warsztacie, możemy być pewni, że nasze auto zostanie naprawione „zgodnie ze sztuką”.

Ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie z OC – i co dalej?

Zarówno na zgłoszenie szkody, jak i zgłoszenie reklamacji, jeśli nie jesteśmy usatysfakcjonowani wyceną likwidacji szkody, mamy 3 lata. Nie warto jednak zwlekać – im szybciej zgłosimy szkodę oraz im szybciej odwołamy się od niekorzystnej dla nas decyzji, tym lepiej. Niestety w aż 7 na 10 przypadków odszkodowanie komunikacyjne zostaje zaniżone. Najczęściej dochodzi do zaniżania wartości napraw blacharskich i lakierniczych, czyli właśnie tych napraw, które muszą być wykonane przy każdej stłuczce.

Jeśli ubezpieczyciel zaniży odszkodowanie, w pierwszej kolejności należy odwołać się od decyzji. W sytuacji, gdy różnica między rzeczywistym kosztem naprawy a proponowanym odszkodowaniem jest duża, warto o pomoc poprosić rzeczoznawcę. Wystawiony przez niego dokument często ucina spekulacje, a właściciel uszkodzonego pojazdu otrzymuje należną kwotę odszkodowania. Niesatysfakcjonująca druga propozycja od firmy ubezpieczeniowej pozostawia nam dwie drogi:

Usługa ta dostępna jest w naszej Kancelarii Odszkodowawczej i polega na podpisaniu cesji właściciela pojazdu z przedstawicielem kancelarii. W ramach cesji klient zrzeka się praw do dalszego roszczenia sobie dopłaty do odszkodowania, a my wypłacamy kwotę, jaką wyliczamy na podstawie profesjonalnej wyceny. Klienta nie interesuje, ile w dalszym postępowaniu uda się wywalczyć kancelarii od firmy ubezpieczeniowej. Taka usługa jest dostępna dla osób, które wybrały bezgotówkową formę likwidacji szkody, których roszczenia się nie przeterminowały i które nie zawarły ugody z TU.

Ponadto warto pamiętać, że poszkodowani w wypadku samochodowym mogą ubiegać się o inne odszkodowania, związane z uszczerbkiem na zdrowiu, utratą pracy czy koniecznością przebranżowienia się. Poszkodowanym przysługuje także prawo do zadośćuczynienia za moralne straty, jakich doznali w wypadku. Podobne prawa mają poszkodowani pasażerowi, podróżujący zarówno z ofiarą, jak i sprawcą wypadku.

Potrzebna ci pomoc?

Zadzwoń w godzinach 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątku
po godzinie 16:00 lub
Bezpłatnie odpowiemy na Twoje pytania.

Dlaczego Twoje odszkodowanie z Kancelarią AE?

 

Oszczędzamy Twój czas

18 lat doświadczenia pozwala nam uzyskiwać odszkodowania szybko i skutecznie

Wysokie odszkodowania

Analizujemy każdą sprawę i pozyskujemy odszkodowanie z możliwie największej ilości miejsc.

Doświadczony zespół

Nasz zespół to osoby z wieloletnim doświadczeniem. Ich wiedza gwarantuje uzyskanie najwyższych odszkodowań.

Wynagrodzenie po odszkodowaniu

Nasze wynagrodzenie płatne jest dopiero po uzyskaniu odszkodowania. Nie odzyskamy dla Ciebie pieniędzy, nie zarobimy.

18 Lat doświadczenia
610,358,253 zł Uzyskane odszkodowanie
63,542 Ilość klientów
99% Skuteczność
 
Zamknij

Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

Zadzwoń: 34 324 24 31

albo skorzystaj z formularza poniżej



    wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
    Please prove you are human by selecting the cup.

    Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

    Zadzwoń lub skorzystaj z fomularza / tel. 34 324 24 31



      wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
      Please prove you are human by selecting the house.

      X
      WYŚLIJ ZGŁOSZENIE