Osoby fizyczne na masową już skalę unieważniają umowy kredytowe – nikt nie ma wątpliwości, że kredyty frankowe zawierane były na podstawie wadliwych umów, które zawierają klauzule niedozwolone. Jednak w przeciwieństwie do konsumentów, frankowicze-przedsiębiorcy dopiero od niedawna chętnie rozpoczynają walkę o uwolnienie się od toksycznego kredytu CHF. Czy i na jakiej podstawie przedsiębiorca może unieważnić umowę kredytową?
Kredyt konsumencki a kredyt frankowy na firmę – najważniejsze różnice
Osoby fizyczne, które zawierały umowy kredytową z bankami, decydując się na kredyt frankowy, chronione są prawem, które zabrania stosowania nieuczciwych, niezgodnych z prawem i z ogólnie przyjętymi zasadami życia społecznego praktyk. Takie nieuczciwe zapisy definiowane są jako klauzule abuzywne (niedozwolone) i dotyczą one umów zawieranych między podmiotami prawnymi a fizycznymi (między firmami a osobami prywatnymi), które nie są zawierane na podstawie indywidualnych ustaleń. Zapisy mówiące o jednostronnym wpływie na wysokość raty kredytowej, jaką narzucają konsumentowi banki na podstawie bankowych tabel kursów walut, zaliczają się do klauzul abuzywnych i stanowią podstawę do unieważnienia umowy kredytowej lub ewentualnie do jej odfrankowienia.
Kredytobiorcy we frankach o statusie przedsiębiorcy, a nawet osoby fizyczne, które za kredyt frankowy zakupiły nieruchomość wykorzystywaną na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej, nie mogą wnosić do sądów o unieważnienie umowy kredytowej ze względu na zapisy niedozwolone. Jednak dzięki uchwale Sądu Najwyższego z 28 kwietnia 2022 roku frankowicze-przedsiębiorcy mogą z powodzeniem unieważniać swoje kredyty. Jak to jest możliwe?
Unieważnienie kredytu frankowego na firmę – podstawa prawna
Sąd Najwyższy uznał, że możliwość do dowolnego kształtowania wysokości rat kredytowych są niezgodne z prawem, przede wszystkim z dyrektywami MiFID, które regulują rynek instrumentów finansowych. Podstawą prawną do unieważnienia umowy kredytowej zawartej między bankiem a frankowiczem-przedsiębiorcą jest stanowcze przekroczenie granic swobody umów z art.3531 kc.
Przyglądając się orzecznictwu polskich sądów jeszcze na długo sprzed uchwały Sądu Najwyższego, możemy doszukać się wyroków, które jasno wskazywały na niezgodność zapisów umowy kredytowej z ustawą o obrocie instrumentami finansowymi. Jednak wielu przedsiębiorców sprawy o unieważnienie umowy z bankiem przegrywało, a koszty z tym związane były większe niż koszty spraw frankowiczów-konsumentów.
Uchwała SN z dnia 28 kwietnia 2022 roku to kolejny sygnał dla wszystkich frankowiczów, że ich umowy o kredyt we frankach zostały zawierane w sposób niezgodny z prawem. Kolejne uchwały SN oraz wyroki TSUE, którymi kierują się polskie sądy, pozwalają sprawniej procesować pozwy, co przekłada się na więcej wyroków unieważniających wadliwie zawarte umowy kredytowe.
Potrzebna ci pomoc?
Zadzwoń w godzinach 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątkuBezpłatnie odpowiemy na Twoje pytania.
Dlaczego Twoje odszkodowanie z Kancelarią AE?
Oszczędzamy Twój czas
18 lat doświadczenia pozwala nam uzyskiwać odszkodowania szybko i skutecznie
Wysokie odszkodowania
Analizujemy każdą sprawę i pozyskujemy odszkodowanie z możliwie największej ilości miejsc.
Doświadczony zespół
Nasz zespół to osoby z wieloletnim doświadczeniem. Ich wiedza gwarantuje uzyskanie najwyższych odszkodowań.
Wynagrodzenie po odszkodowaniu
Nasze wynagrodzenie płatne jest dopiero po uzyskaniu odszkodowania. Nie odzyskamy dla Ciebie pieniędzy, nie zarobimy.