Kredyt frankowy na firmę – czy przedsiębiorca może unieważnić umowę kredytową?

 


Osoby fizyczne na masową już skalę unieważniają umowy kredytowe – nikt nie ma wątpliwości, że kredyty frankowe zawierane były na podstawie wadliwych umów, które zawierają klauzule niedozwolone. Jednak w przeciwieństwie do konsumentów, frankowicze-przedsiębiorcy dopiero od niedawna chętnie rozpoczynają walkę o uwolnienie się od toksycznego kredytu CHF. Czy i na jakiej podstawie przedsiębiorca może unieważnić umowę kredytową?

Kredyt konsumencki a kredyt frankowy na firmę – najważniejsze różnice

Osoby fizyczne, które zawierały umowy kredytową z bankami, decydując się na kredyt frankowy, chronione są prawem, które zabrania stosowania nieuczciwych, niezgodnych z prawem i z ogólnie przyjętymi zasadami życia społecznego praktyk. Takie nieuczciwe zapisy definiowane są jako klauzule abuzywne (niedozwolone) i dotyczą one umów zawieranych między podmiotami prawnymi a fizycznymi (między firmami a osobami prywatnymi), które nie są zawierane na podstawie indywidualnych ustaleń. Zapisy mówiące o jednostronnym wpływie na wysokość raty kredytowej, jaką narzucają konsumentowi banki na podstawie bankowych tabel kursów walut, zaliczają się do klauzul abuzywnych i stanowią podstawę do unieważnienia umowy kredytowej lub ewentualnie do jej odfrankowienia.

Kredytobiorcy we frankach o statusie przedsiębiorcy, a nawet osoby fizyczne, które za kredyt frankowy zakupiły nieruchomość wykorzystywaną na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej, nie mogą wnosić do sądów o unieważnienie umowy kredytowej ze względu na zapisy niedozwolone. Jednak dzięki uchwale Sądu Najwyższego z 28 kwietnia 2022 roku frankowicze-przedsiębiorcy mogą z powodzeniem unieważniać swoje kredyty. Jak to jest możliwe?

Unieważnienie kredytu frankowego na firmę – podstawa prawna

Sąd Najwyższy uznał, że możliwość do dowolnego kształtowania wysokości rat kredytowych są niezgodne z prawem, przede wszystkim z dyrektywami MiFID, które regulują rynek instrumentów finansowych. Podstawą prawną do unieważnienia umowy kredytowej zawartej między bankiem a frankowiczem-przedsiębiorcą jest stanowcze przekroczenie granic swobody umów z art.3531 kc.

Przyglądając się orzecznictwu polskich sądów jeszcze na długo sprzed uchwały Sądu Najwyższego, możemy doszukać się wyroków, które jasno wskazywały na niezgodność zapisów umowy kredytowej z ustawą o obrocie instrumentami finansowymi. Jednak wielu przedsiębiorców sprawy o unieważnienie umowy z bankiem przegrywało, a koszty z tym związane były większe niż koszty spraw frankowiczów-konsumentów.

Uchwała SN z dnia 28 kwietnia 2022 roku to kolejny sygnał dla wszystkich frankowiczów, że ich umowy o kredyt we frankach zostały zawierane w sposób niezgodny z prawem. Kolejne uchwały SN oraz wyroki TSUE, którymi kierują się polskie sądy, pozwalają sprawniej procesować pozwy, co przekłada się na więcej wyroków unieważniających wadliwie zawarte umowy kredytowe.

Potrzebna ci pomoc?

Zadzwoń w godzinach 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątku
po godzinie 16:00 lub
Bezpłatnie odpowiemy na Twoje pytania.

Dlaczego Twoje odszkodowanie z Kancelarią AE?

 

Oszczędzamy Twój czas

18 lat doświadczenia pozwala nam uzyskiwać odszkodowania szybko i skutecznie

Wysokie odszkodowania

Analizujemy każdą sprawę i pozyskujemy odszkodowanie z możliwie największej ilości miejsc.

Doświadczony zespół

Nasz zespół to osoby z wieloletnim doświadczeniem. Ich wiedza gwarantuje uzyskanie najwyższych odszkodowań.

Wynagrodzenie po odszkodowaniu

Nasze wynagrodzenie płatne jest dopiero po uzyskaniu odszkodowania. Nie odzyskamy dla Ciebie pieniędzy, nie zarobimy.

18 Lat doświadczenia
610,358,253 zł Uzyskane odszkodowanie
63,542 Ilość klientów
99% Skuteczność
 
Zamknij

Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

Zadzwoń: 34 324 24 31

albo skorzystaj z formularza poniżej  wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
  Please prove you are human by selecting the flag.

  Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

  Zadzwoń lub skorzystaj z fomularza / tel. 34 324 24 31   wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
   Please prove you are human by selecting the cup.

   X
   WYŚLIJ ZGŁOSZENIE