Zły stan nawierzchni dróg to problem, na który uskarżają się mieszkańcy przede wszystkim dużych miast. Wielu kierowców narzeka, że przejazd z jednego końca miasta na drugi jest niczym slalom gigant, a mimo szczerych chęci i karkołomnych prób, ominięcie niektórych dziur i kolejnych jest po prostu niemożliwe. Zimą i wiosną ten problem narasta, a wśród kierowców przybywa takich, którzy na dziurach uszkodzili oponę, felgę, a niekiedy także elementy zawieszenia. Czy wiesz, że za uszkodzenie opony na dziurze w jezdni należy się odszkodowanie? Dowiedz się, jak się o nie ubiegać!
Odpowiedzialność zarządcy za uszkodzenie opony na dziurze
Odpowiedzialność za stan dróg spoczywa na ich zarządcach. Kwestię tę reguluje ustawa z 1985 roku, której 20. artykuł wymienia obowiązki zarządcy, do których należy między innymi utrzymanie dróg w należytym stanie, przeciwdziałanie ich niszczeniu oraz koordynacja robót drogowych. Oznacza to, że zarządca zobligowany jest do nieustannej kontroli stanu dróg i ich nawierzchni, a w przypadku pojawienia się uszkodzeń, do niezwłocznego ich usunięcia.
Wielu kierowców zastanawia się, jak odnaleźć zarządcę drogi, na której doszło do uszkodzenia samochodu. Warto pamiętać, że:
- za drogi gminne z sześciocyfrowym numerem ewidencyjnym oraz literą, określającą województwo, na terenie którego droga przebiega odpowiada władza gminy (prezydent miasta, wójt bądź burmistrz)
- za drogi powiatowe z czterocyfrowym numerem ewidencyjnym oraz literą, określającą województwo, na terenie którego przebiega droga odpowiada zarząd powiatu
- za drogi wojewódzkie z trzycyfrowym numerem ewidencyjnym odpowiada zarząd województwa
- za drogi krajowe oraz autostrady z jedno- lub dwucyfrowym numerem ewidencyjnym odpowiada Generalny Inspektor Dróg Krajowych i Autostrad
Jak uzyskać odszkodowanie za uszkodzenie opony na dziurze?
Aby uzyskać odszkodowanie za uszkodzenie opony, felgi czy zawieszenia na dziurze, należy przygotować odpowiednią dokumentację. Przede wszystkim należy wykonać jak najdokładniejsze zdjęcia, które rozwieją wątpliwości, jakich rozmiarów była dziura oraz w jakim miejscu się znajdowała. Jeśli jeździmy z włączonym wideorejestratorem, warto zabezpieczyć nagranie z chwili, gdy doszło do zdarzenia.
Wielu kierowców zastanawia się, czy aby uzyskać odszkodowanie za uszkodzoną oponę, trzeba wzywać policję. Teoretycznie nie ma konieczności przedstawiania protokołu, sporządzonego przez policję lub straż miejską. Po służby te warto jednak zadzwonić, gdy nie dysponujemy zeznaniami świadka, nagraniami wideorejestratora albo gdy do zdarzenia doszło w trudnych warunkach atmosferycznych. Niestety nierzadko samo oświadczenie kierowcy z dołączonymi do dokumentu zdjęciami bywa niewystarczające – warto załączyć albo zeznania świadka (może być nim nasz pasażer, inny kierowca lub pieszy), albo nagranie z kamery, albo protokół policyjny. Dowody te zwiększą naszą wiarygodność, a zarządca drogi nie będzie miał podstaw, by winę za uszkodzenie opony na dziurze zrzucić na jazdę ze zbyt dużą prędkością lub złe warunki atmosferyczne.
Kiedy naprawić uszkodzoną oponę na dziurze?
Uszkodzony samochód na dziurawej drodze możemy naprawić przed uzyskaniem odszkodowania. Należy jednak pamiętać, by wszystkie poniesiony koszty zostały udokumentowane FV. Muszą zostać uwzględnione na niej poszczególne części i opłata za „robociznę”, aby była jak najbardziej czytelna i nie pozostawiała wątpliwości, jakie naprawy zostały wykonane. Na takie rozwiązanie decyduje się zdecydowana większość kierowców, ponieważ formalności związane z odszkodowaniem za uszkodzenie opony na dziurze trwają zbyt długo, by móc pozwolić sobie na naprawę samochodu po oględzinach rzeczoznawcy i naprawić szkody dopiero po przyznaniu świadczenia przez zarządcę drogi lub jego ubezpieczyciela.
Odszkodowanie za uszkodzony pojazd na dziurze – co nam się należy?
Przebicie opony na dziurze w jezdni wiąże się z koniecznością wymianu obu opon w tej samej osi. Niedozwolona jest bowiem jazda na oponach na jednej osi, które miałyby dwa różne bieżniki. Dodatkowo mało który producent opon sprzedaje je na sztuki – najczęściej zmuszeni jesteśmy do zakupu dwóch opon. Dlatego od zarządcy dróg mamy prawo żądać zwrotu kosztów zakupu pełnego ogumienia z jednej osi. Uszkodzona felga, elementy zawieszenia czy karoserii również powinny zostać naprawione w ramach odszkodowania od zarządcy drogi.
Ponadto przysługuje nam zwrot kosztów lawety, jeśli zaistniała konieczność skorzystania z takiej usługi. Mało osób ma świadomość, że możliwe jest uzyskanie odszkodowania również za inne straty, poniesione w związku z tą sytuacją. Jeśli więc przez uszkodzoną oponę na dziurze nie udało nam się dojechać na ważne spotkanie biznesowe czy rozmowę o pracę, przez co nie podpisaliśmy ważnej dla nas umowy i jesteśmy w stanie udowodnić bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy między zdarzeniem na drodze a niepowodzeniem w sfinalizowaniu takiej umowy, możemy ubiegać się o odszkodowanie.
Odmowa wypłaty odszkodowania lub zaniżona kwota odszkodowania za uszkodzony samochód na dziurze
Niestety doświadczenia kierowców wskazują, że walka o odszkodowanie za uszkodzoną oponę na dziurawej nawierzchni jest żmudna i nie zawsze kończy się sukcesem. W przypadku odmowy przyznania takiego odszkodowania, możemy odwołać się od decyzji, jeśli jednak ponownie uzyskamy negatywną odpowiedź, pozostaje nam starać się o odszkodowanie na drodze sądowej. Podobnie przedstawia się sytuacja w przypadku wypłaty zaniżonego odszkodowania. W obu przypadkach warto poprosić o pomoc profesjonalistów – w Kancelarii Odszkodowawczej Automobile Expert pomagamy dochodzić swoich praw na drodze powództwa cywilnego osobom, którym nie udało się otrzymać odszkodowania w ramach postępowania odszkodowawczego.
Uszkodzenie opony na dziurawej jezdni – czy warto korzystać z polisy AC?
Część kierowców oprócz obowiązkowej polisy OC, posiada także dodatkowa, dobrowolną polisę autocasco. W przypadku takich awarii, jak uszkodzenie opony, istnieje możliwość skorzystania z odszkodowania w ramach polisy AC. Trzeba jednak się liczyć z utratą zniżek na ubezpieczenie AC. Przed stratą takich zniżek chroni dodatkowe ubezpieczenie na opony, jednak jego wykupienie to dodatkowy koszt, na który decyduje się niewielu kierowców.
Skorzystanie z ubezpieczenia AC jest wygodniejsze – istnieje niewielkie ryzyko, że ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. Warunkiem jest oczywiście przygotowanie pełnej dokumentacji z miejsca zdarzenia. Warto jednak korzystać ze swoich praw i dochodzić takiego odszkodowania od zarządcy drogi, na której uszkodziliśmy samochód. Dodatkowo warto pamiętać, że każdy z nas ma możliwość zgłaszania powstałych ubytków w nawierzchni czy kolein – im więcej wpływa takich zgłoszeń, tym większa szansa na szybką interwencję i naprawę powstałych szkód.
Potrzebna ci pomoc?
Zadzwoń w godzinach 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątkuBezpłatnie odpowiemy na Twoje pytania.
Dlaczego Twoje odszkodowanie z Kancelarią AE?
Oszczędzamy Twój czas
18 lat doświadczenia pozwala nam uzyskiwać odszkodowania szybko i skutecznie
Wysokie odszkodowania
Analizujemy każdą sprawę i pozyskujemy odszkodowanie z możliwie największej ilości miejsc.
Doświadczony zespół
Nasz zespół to osoby z wieloletnim doświadczeniem. Ich wiedza gwarantuje uzyskanie najwyższych odszkodowań.
Wynagrodzenie po odszkodowaniu
Nasze wynagrodzenie płatne jest dopiero po uzyskaniu odszkodowania. Nie odzyskamy dla Ciebie pieniędzy, nie zarobimy.