Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału – decyzja TSUE niekorzystna dla banków

Orzecznictwo polskich sądów ws. unieważnień kredytów waloryzowanych do franka staje się coraz obszerniejsze. Pierwszy pozwy frankowiczów były dla sędziów nową sytuacją, a luki w przepisach prawa dawały bankom nadzieje, że uda się uniknąć dużych strat, związanych z unieważnieniem umowy i rozliczeniem kredytu. Luki te wynikały z dotychczasowego braku orzecznictwa, jednak ostatnie dwa lata przyniosły w tym zakresie wiele odpowiedzi, a zdecydowana większość z nich jest korzystna dla kredytobiorców. Polskie orzecznictwo w niemałym stopniu pomógł budować TSUE, do którego trafiały i w dalszym ciągu trafiają pytania prejudycjalne. Kolejną wątpliwość, jaką rozstrzygnął TSUE, stanowiły roszczenia banków o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Okazuje się jednak, że i w tym przypadku decyzja TSUE jest korzystna dla kredytobiorców, a nie kredytodawców.

Roszczenia banków o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału

Od chwili, gdy do polskich sądów zaczęły trafiać pozwy frankowiczów o unieważnienie kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich, banki zaczęły szukać sposobów, by uniknąć przegranej. Gdy zrozumiano, że w zdecydowanej większości przypadków jest to niemożliwe, zaczęto szukać metod, by zredukować koszty związane z przegranymi, by przedłużać postępowania oraz by odstraszyć innych frankowiczów, którzy w dalszym ciągu zastanawiają się nad złożeniem pozwu. Roszczenia banków o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału budziły ogromne emocje – kredytobiorcy we frankach zaczęli się obawiać, czy w przypadku przegranej i tak nie będą musieli płacić kredytobiorcom. Dotychczasowe orzecznictwo w tej sprawie co do zasady rzucało optymistyczne spojrzenie na to zagadnienie – tylko jeden nieprawomocny wyrok potwierdził zasadność takiego roszczenia. Również Prezes UOKiK obrał stanowisko, że ze względu na dyrektywę 93/13 takie roszczenie jest niezasadne. Dyrektywa 93/13 chroni konsumentów w starciu z firmami i instytucjami, a jeden z jej zapisów mówi o braku możliwości do nagradzania podmiotów, które stosują nieuczciwe praktyki.

Bankom nie należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału

Opinia rzecznika generalnego TSUE z dnia 16 lutego br. w sprawie C-520/21 przekreśliła ostatnie nadzieje banków. Orzeczono bowiem, że roszczenia o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału jest bezzasadne, a pozytywne ich rozpatrzenie byłoby niezgodne z dyrektywą 93/13. Przypomnijmy, że wyroki TSUE zobowiązują nie tylko sąd, który wystąpił z pytaniem prejudycjalnym, ale także sądy krajowe oraz sądy w pozostałych krajach UE.

Nie mniej ważną częścią opinii rzecznika generalnego TSUE jest ta, mówiąca o możliwości składania pozwów przez frankowiczów – roszczenia wobec banków o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z odsetek i innych opłat bankowych, które wraz ze spłatą kapitału przesyłali kredytobiorcy w ramach części odsetkowej raty. Być może niewielu frankowiczów zdecyduje się na taki krok – jesteśmy jednak przekonani, że jeszcze więcej osób odważy się pozwać bank i zawalczyć o unieważnienie umowy, która została zawarta na warunkach niezgodnych z prawem.

Potrzebna ci pomoc?

Zadzwoń w godzinach 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątku
po godzinie 16:00 lub
Bezpłatnie odpowiemy na Twoje pytania.

Dlaczego Twoje odszkodowanie z Kancelarią AE?

 

Oszczędzamy Twój czas

18 lat doświadczenia pozwala nam uzyskiwać odszkodowania szybko i skutecznie

Wysokie odszkodowania

Analizujemy każdą sprawę i pozyskujemy odszkodowanie z możliwie największej ilości miejsc.

Doświadczony zespół

Nasz zespół to osoby z wieloletnim doświadczeniem. Ich wiedza gwarantuje uzyskanie najwyższych odszkodowań.

Wynagrodzenie po odszkodowaniu

Nasze wynagrodzenie płatne jest dopiero po uzyskaniu odszkodowania. Nie odzyskamy dla Ciebie pieniędzy, nie zarobimy.

18 Lat doświadczenia
610,358,253 zł Uzyskane odszkodowanie
63,542 Ilość klientów
99% Skuteczność
 
Zamknij

Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

Zadzwoń: 34 324 24 31

albo skorzystaj z formularza poniżej  wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
  Please prove you are human by selecting the car.

  Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

  Zadzwoń lub skorzystaj z fomularza / tel. 34 324 24 31   wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
   Please prove you are human by selecting the truck.

   X
   WYŚLIJ ZGŁOSZENIE