Wypadek w trakcie pracy a umowa zlecenia – czy należy się odszkodowanie oraz 100% wynagrodzenia?

Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę zapewnia pracownikowi szereg korzyści. Jest on chroniony nie tylko na wypadek choroby (po upływie 90 dni od zatrudnienia), ale także w sytuacji, gdy dochodzi do wypadku w trakcie pracy bądź w drodze z pracy do domu i z domu do pracy. A jakie prawa mają osoby zatrudnione na umowę zlecenia?

Umowa zlecenia a obowiązkowe i nieobowiązkowe ubezpieczenia

Osoba zatrudniona na umowę zlecenia podlega obowiązkowym ubezpieczeniom:

 • emerytalnemu
 • rentowemu
 • wypadkowemu
 • zdrowotnemu

Wyjątek stanowią osoby, które świadcząc pracę na umowę zlecenia, zatrudnione są na podstawie umowy o pracę i uzyskują świadczenie wyższe niż minimalne. Wówczas zleceniodawca zobowiązany jest do odprowadzania wyłącznie składek na ubezpieczenie zdrowotne – pozostałe składki są dobrowolne. Ponadto zleceniobiorca może zdecydować się również na nieobowiązkowe ubezpieczenie chorobowe. Jeśli będzie go obejmować, w przypadku choroby otrzyma 80% wynagrodzenia, podobnie jak osoba zatrudniona na umowie o pracę.

Wypadek w drodze z pracy do domu osoby zatrudnionej na umowie zlecenia

Zleceniobiorcy przysługuje prawo do świadczenia za wypadek w drodze do pracy na dokładnie takich samych zasadach, jak pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Jedyną różnicę stanowi protokół z wypadku, w którym opisywane jest zdarzenie dotyczące nie pracownika, a poszkodowanego.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zleceniobiorca uległ wypadkowi podczas wykonywania obowiązków zawodowych u zleceniodawcy, a gdy obejmowało go ubezpieczenie z tytułu umowy o pracę. Jeśli więc osoba zatrudniona na etat, otrzymująca pensję większą niż wynagrodzenie minimalne oraz przyjmująca zlecenie w oparciu o umowę zlecenia, zrezygnowała z ubezpieczenia wypadkowego w ramach umowy cywilno-prawnej (umowa zlecenia), ulegnie wypadkowi podczas wykonywania pracy w ramach tejże umowy, nie otrzyma świadczenia ZUS.

Co do zasady – uwzględniając powyższy wyjątek – zleceniobiorca, który ulegnie wypadkowi w drodze z pracy do domu lub z domu do pracy, otrzyma 100% wynagrodzenia za czas rekonwalescencji po wypadku, a osoba, która ulegnie wypadkowi w pracy otrzyma ponadto odszkodowanie za wypadek przy pracy.

Potrzebna ci pomoc?

Zadzwoń w godzinach 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątku
po godzinie 16:00 lub
Bezpłatnie odpowiemy na Twoje pytania.

Dlaczego Twoje odszkodowanie z Kancelarią AE?

 

Oszczędzamy Twój czas

18 lat doświadczenia pozwala nam uzyskiwać odszkodowania szybko i skutecznie

Wysokie odszkodowania

Analizujemy każdą sprawę i pozyskujemy odszkodowanie z możliwie największej ilości miejsc.

Doświadczony zespół

Nasz zespół to osoby z wieloletnim doświadczeniem. Ich wiedza gwarantuje uzyskanie najwyższych odszkodowań.

Wynagrodzenie po odszkodowaniu

Nasze wynagrodzenie płatne jest dopiero po uzyskaniu odszkodowania. Nie odzyskamy dla Ciebie pieniędzy, nie zarobimy.

18 Lat doświadczenia
610,358,253 zł Uzyskane odszkodowanie
63,542 Ilość klientów
99% Skuteczność
 
Zamknij

Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

Zadzwoń: 34 324 24 31

albo skorzystaj z formularza poniżej  wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
  Please prove you are human by selecting the plane.

  Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

  Zadzwoń lub skorzystaj z fomularza / tel. 34 324 24 31   wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
   Please prove you are human by selecting the star.

   X
   WYŚLIJ ZGŁOSZENIE