Zabezpieczenie roszczeń w sprawach frankowych – jak legalnie wstrzymać spłatę rat kredytu?

Frankowicze, którzy dopiero planują wniesienie pozwu o unieważnienie swojego kredytu, mierzą się z wciąż rosnącymi ratami. Inflacja w kraju i na świecie, a także planowany wzrost stóp procentowych w Szwajcarii sprawiają, że sytuacja materialna wielu kredytobiorców może znacznie się pogorszyć. Istnieje jednak szansa, by jeszcze przed prawomocnym wyrokiem sądu, unieważniającym umowę kredytową, legalnie wstrzymać spłatę rat kredytu. Jest to możliwe w przypadku zabezpieczenia roszczeń przez sąd na wniosek powoda. Czym jest zabezpieczenie roszczeń, na jakiej podstawie może być ono udzielone przez sąd i co zrobić, gdy sąd odrzuci wniosek?

Wstrzymanie spłaty rat kredytu CHF bez wypowiedzenia umowy i wpisu do BIK

Zabezpieczenie roszczeń to instytucja prawna, która umożliwia wstrzymanie spłat rat kredytu jeszcze przed uzyskaniem prawomocnego wyroku o unieważnieniu kredytu frankowego. Kredytobiorca może zaprzestać dokonywania spłat kolejnych rat bez obaw o wypowiedzenie umowy kredytowej przez bank czy wpisania go do rejestru dłużników BIK.

Zabezpieczenie roszczeń przez sąd to podwójna korzyść dla kredytobiorcy. Pierwszą z nich jest oczywiście prawo do legalnego wstrzymania spłaty rat, co w obecnej sytuacji ekonomicznej ma ogromne znaczenie dla wielu gospodarstw domowych. Druga korzyść jest nie mniej wymierna – w przypadkach, w których udzielono zabezpieczenia roszczenia, banki rzadziej lub w mniejszym stopniu próbują przedłużają sprawę, a następnie przeciągać rozliczenie unieważnionego kredytu z klientem.

Zabezpieczenie roszczeń możliwe jest wyłącznie po złożeniu odpowiedniego wniosku do sądu przez powoda – można złożyć go wraz z pozwem lub w trakcie procesu. Co musi zawierać wniosek o zabezpieczenie roszczeń i czy każdy taki wniosek rozpatrywany jest pozytywnie?

Wniosek kredytobiorcy o udzielenie zabezpieczenia roszczenia przez sąd

Aby sąd przychylił się do wniosku o udzielenie zabezpieczenia roszczenia, muszą zostać spełnione warunki formalne:

  • uprawdopodobnienie roszczenia – we wniosku o udzielenie zabezpieczenia roszczenia należy wskazać, że istnieje duże prawdopodobieństwo uznania przez sąd powództwa, czyli unieważnienia kredytu; wskazując więc na klauzule abuzywne bez trudu uprawdopodabniamy roszczenie
  • interes prawny – we wniosku należy wskazać, że brak zabezpieczenia roszczenia może utrudnić lub uniemożliwić wykonanie postanowienia sądu; wykazanie interesu prawnego jest trudniejsze, najczęściej wskazuje się na konieczność tymczasowej ochrony prawnej kredytobiorcy, zanim otrzyma on definitywną ochronę prawną w postaci unieważnienia umowy kredytowej; interesem prawnym może być również realne ryzyko bankructwa banku (w przypadku Getin Noble Bank)

Najkorzystniejszym dla powoda rozwiązaniem jest złożenie wniosku o zabezpieczenia roszczenia wraz z pozwem, czyli na samym początku sprawy. Możliwe jest jednak przedłożenie takiego wniosku w dowolnym momencie. Wniosek rozpatrywany jest przez sąd niezwłocznie – najczęściej na decyzję trzeba czekać do 2 tygodni.

Zabezpieczenie roszczenia – jak często sądy wydają pozytywną decyzję?

Sądy coraz częściej decydują o zabezpieczeniu roszczenia. Nie ma jednego, wspólnego orzecznictwa w kwestii ustalania zabezpieczenia roszczenia. Szefowie frankowego wydziału Sądu Okręgowego w Warszawie oświadczyli, że będą decydować o zabezpieczeniu roszczeń w sprawach frankowiczów, którzy płacąc raty spłacili już cały pożyczony kapitał. Uzyskanie zabezpieczenia roszczenia, gdy nadpłaciło się już kredyt frankowy jest również łatwiejsze w innych sądach, jednak nierzadko wydawane są decyzje o zabezpieczeniu również w tych przypadkach, gdy kredytobiorcy nie oddali jeszcze bankowi równowartości kapitału.

Znane są również sprawy, w których bank odmówił zabezpieczenia roszczenia. W takiej sytuacji powodowi przysługuje prawo do złożenia odwołania od decyzji sądu. Dotychczas większość takich odwołań przynosiła pozytywne dla kredytobiorcy skutki, dlatego warto walczyć o możliwość legalnego zaprzestania spłaty rat kredytu frankowego poprzez zabezpieczenia roszczenia przez sąd.

Z całą pewnością coraz powszechniej wydawane decyzje o zabezpieczeniu roszczenia związane są z coraz większą ilością wygranych spraw. Prawomocne wyroki unieważniające kredyt CHF stanowią już ponad 90% wszystkich prawomocnych wyroków w sprawach frankowych. Jest to szansa dla kredytobiorcy nie tylko na oddech od wysokich rat kredytu, ale również na szybsze uzyskanie prawomocnego wyroku, a także na szybkie rozliczenie się z bankiem z wpłat, jakie były dokonywane w ramach spłaty kredytu.

Potrzebna ci pomoc?

Zadzwoń w godzinach 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątku
po godzinie 16:00 lub
Bezpłatnie odpowiemy na Twoje pytania.

Dlaczego Twoje odszkodowanie z Kancelarią AE?

 

Oszczędzamy Twój czas

18 lat doświadczenia pozwala nam uzyskiwać odszkodowania szybko i skutecznie

Wysokie odszkodowania

Analizujemy każdą sprawę i pozyskujemy odszkodowanie z możliwie największej ilości miejsc.

Doświadczony zespół

Nasz zespół to osoby z wieloletnim doświadczeniem. Ich wiedza gwarantuje uzyskanie najwyższych odszkodowań.

Wynagrodzenie po odszkodowaniu

Nasze wynagrodzenie płatne jest dopiero po uzyskaniu odszkodowania. Nie odzyskamy dla Ciebie pieniędzy, nie zarobimy.

18 Lat doświadczenia
610,358,253 zł Uzyskane odszkodowanie
63,542 Ilość klientów
99% Skuteczność
 
Zamknij

Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

Zadzwoń: 34 324 24 31

albo skorzystaj z formularza poniżej



    wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
    Please prove you are human by selecting the house.

    Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

    Zadzwoń lub skorzystaj z fomularza / tel. 34 324 24 31



      wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
      Please prove you are human by selecting the heart.

      X
      WYŚLIJ ZGŁOSZENIE