Zmiana warunków umowy kredytowej zamiast unieważnienia umowy w całości – czy to jest możliwe?

 

Coraz więcej frankowiczów pozywa banki i coraz więcej z nich sprawy frankowe z bankami wygrywa. Obecnie ponad 90% klientów uwalnia się od toksycznych kredytów CHF, a coraz bogatsze orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz TSUE zdecydowanie utrudnia bankom walkę o utrzymanie statusu quo. Dlatego też banki wciąż szukają nowych sposobów, by sądy nie unieważniały umów kredytowych. Jednym z nich jest próba przeforsowania zmian poszczególnych zapisów z umowy. Banki często usiłują zamienić klauzule abuzywne na inne, zgodne z obowiązującym prawem. Czy taka zmiana warunków umowy kredytowej jest możliwa? Przedstawiamy orzeczenie TSUE.

Zmiana warunków umowy kredytowej – orzeczenie TSUE z dnia 8 września 2022 roku

Dnia 8 września 2022 roku TSUE rozpatrywało 3 pytania prejudycjalne, skierowane przez polskie sądy. Jedno z nich dotyczyło możliwości zmiany klauzul abuzywnych przepisami dyspozytywnymi. Banki często wysuwały wniosek o usunięcie z umowy kredytowej zapisów, które pozwalały bankom w sposób nieuczciwy przeliczać kurs walut, zastępując je postanowieniami umowy dopuszczającymi przeliczanie rat na podstawie średniego kursu NBP. TSUE jednoznacznie zaprzeczył, by prawo dopuszczało zmianę klauzul abuzywnych na przepisy dyspozytywne w przypadku kredytów frankowych. Taka możliwość dopuszczalna jest wyłącznie w przypadkach kredytów walutowych, a kredyty indeksowane i denominowane do franka szwajcarskiego nie są kredytami walutowymi.

Czy możliwe jest usunięcie nieuczciwych zapisów z umowy kredytowej?

TSUE rozpatrywał również pytanie prejudycjalne o możliwość usunięcia nieuczciwych zapisów z umowy kredytowej. Celem takiej praktyki również jest zmiana treści umowy (poprzez usunięcie wybranych fragmentów), dzięki czemu nie było konieczne unieważnienie umowy kredytowej w całości. TSUE jednak i w tym przypadku wydał orzeczenie korzystne dla kredytobiorców.

Nie jest możliwe usunięcie wybranych, nieuczciwych zapisów z umowy kredytowej, gdyż taka zmiana mogłaby wpłynąć na zmianę innych postanowień, a także umowy kredytowej w całości. Ponadto TSUE podkreślił, że nie można dopuścić do brak sankcji względem instytucji finansowej, która stosowała nieuczciwe praktyki – zgodnie z artykułem 7 Dyrektywy 93/13 nie jest dopuszczalna ochrona przed sankcjami wobec takiej instytucji. Brak konsekwencji w tym zakresie skutkowałaby stosowaniem nieuczciwych praktyk przez banki w przyszłości.

Termin przedawnienia roszczeń majątkowych dla konsumentów – od kiedy biegnie?

TSUE, odpowiadając na trzecie pytanie prejudycjalne, rozstrzygnął również spór w zakresie przedawnienia roszczeń konsumentów. Banki starały się udowodnić, że termin przedawnienia roszczeń w sprawach frankowych biegnie od terminu wymagalności poszczególnych rat. Jednak i w tym przypadku TSUE stanął po stronie kredytobiorców, orzekając, że bieg terminu przedawnienia roszczeń rozpoczyna się z chwilą, gdy klient banku dowiedział się o możliwości unieważnienia umowy kredytowej, tym samym z chwilą, gdy był świadomy, że umowa kredytowa została zawarta w sposób nieważny. Dzięki temu orzeczeniu TSUE kredytobiorcy mogą odzyskać jeszcze większa nadpłatę.

Wyrok TSUE z dnia 8 września 2022 to kolejne orzeczenie, które ułatwia sądom krajowym orzekanie w sprawach frankowych. Co do zasady wyroki TSUE oraz Sądu Najwyższego działają na korzyść kredytobiorców i uniemożliwiają bankom stosowanie metod, które pozwoliłyby uniknąć częściowej lub pełnej odpowiedzialności za stosowanie klauzul abuzywnych w umowach kredytowych.

Potrzebna ci pomoc?

Zadzwoń w godzinach 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątku
po godzinie 16:00 lub
Bezpłatnie odpowiemy na Twoje pytania.

Dlaczego Twoje odszkodowanie z Kancelarią AE?

 

Oszczędzamy Twój czas

18 lat doświadczenia pozwala nam uzyskiwać odszkodowania szybko i skutecznie

Wysokie odszkodowania

Analizujemy każdą sprawę i pozyskujemy odszkodowanie z możliwie największej ilości miejsc.

Doświadczony zespół

Nasz zespół to osoby z wieloletnim doświadczeniem. Ich wiedza gwarantuje uzyskanie najwyższych odszkodowań.

Wynagrodzenie po odszkodowaniu

Nasze wynagrodzenie płatne jest dopiero po uzyskaniu odszkodowania. Nie odzyskamy dla Ciebie pieniędzy, nie zarobimy.

18 Lat doświadczenia
610,358,253 zł Uzyskane odszkodowanie
63,542 Ilość klientów
99% Skuteczność
 
Zamknij

Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

Zadzwoń: 34 324 24 31

albo skorzystaj z formularza poniżej  wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
  Please prove you are human by selecting the star.

  Nie wiesz czy należy Ci się odszkodowanie?

  Zadzwoń lub skorzystaj z fomularza / tel. 34 324 24 31   wysyłając niniejszą wiadomość wyrażam zgodę na komunikację elektroniczną w zgłaszanej sprawie
   Please prove you are human by selecting the heart.

   X
   WYŚLIJ ZGŁOSZENIE