Branża beauty, w tym medycyna estetyczna, rozwija się w Polsce w imponującym tempie. Coraz nowsze technologie, coraz lepsze preparaty i coraz większe doświadczenie lekarzy medycyny estetycznej sprawia, że zabiegi upiększające i anti-age są coraz mniej inwazyjne, a co za tym idzie coraz bezpieczniejsze i jednocześnie przynoszą coraz lepsze efekty. Niestety duża popularność zabiegów medycyny estetycznej niesie za sobą także negatywne skutki – w branży, obok dobrych specjalistów, pracują także osoby nie mające dostatecznych kwalifikacji, a nawet osoby bez uprawnień. Dlatego z roku na rok rośnie liczba zgłaszanych nieudanych zabiegów medycyny estetycznej. Jak chronić się przed działaniami nieuczciwych gabinetów i niedoświadczonych lekarzy? Jak wywalczyć odszkodowanie za nieudany zabieg medycyny estetycznej?
Zawody medyczne i niemedyczne w branży beauty – odpowiedzialność za nieudany zabieg medycyny estetycznej
Medycyna estetyczna jest działem medycyny, który póki co nie doczekał się osobnego kierunku na uczelniach medycznych w Polsce. Oznacza to, że lekarzem medycyny estetycznej w Polsce mogą zostać lekarze innych specjalizacji oraz lekarze dentyści, którzy odbyli odpowiednie szkolenia, których ukończenie poświadczone jest certyfikatem lub skończyli kierunkowe studia podyplomowe. Ponadto istnieje możliwość ukończenia studiów z medycyny estetycznej na uczelniach zagranicznych. Dla pacjentów gabinetów i klinik medycyny estetycznej ważną informacją jest również ta, że kosmetolog ani technik kosmetologii nie są lekarzami i nie powinni wykonywać zabiegów medycyny estetycznej. Wyróżniamy zatem następujące zawody:
- technik kosmetyczny – nie jest zawodem medycznym; może wykonywać najprostsze zabiegi z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej, upiększającej i zdobniczej (make up)
- kosmetolog (po studiach kosmetologicznych) – nie jest zawodem medycznym, choć posiada ogólną wiedzę z zakresu nauk o zdrowiu; może wykonywać zabiegi upiększające, pielęgnacyjne, zdobnicze w podobnym zakresie, jak technik kosmetyczny, jednak kompetencje kosmetologa są znacznie wyższe
- lekarz medycyny estetycznej – jest zawodem medycznym, posiada specjalistyczną wiedzę z zakresu nauk o zdrowiu; może wykonywać zabiegi z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów (takich, jak kwas hialuronowy, botoks, osocze bogatopłytkowe i inne); jest wyspecjalizowany zarówno w przeprowadzaniu zabiegów, jak i leczeniu skutków nieudanych zabiegów medycyny estetycznej, a dzięki wiedzy z zakresu nauk o zdrowiu potrafi im zapobiegać
Jak pokazuje powyższy schemat, na zabiegi z wykorzystaniem wypełniaczy, nici PDO, haczyków, peelingów medycznych należy wybrać się do lekarza medycyny estetycznej, który dysponuje wiedzą, dzięki której przewiduje konsekwencje podejmowanych decyzji u poszczególnych pacjentów, jest w stanie ocenić stan zdrowia i stan skóry pacjenta, a podczas przeprowadzanego zabiegu, umiejętnie przeciwdziała skutkom ubocznym. Niestety również doświadczonym i wykwalifikowanym lekarzom zdarzają się błędy medyczne, jednak ryzyko ich wystąpienia jest nieporównywalnie mniejsze niż w przypadku działalności kosmetologów i techników kosmetycznych.
Odszkodowanie za nieudany zabieg medycy estetycznej – podstawa prawna
Za nieudany zabieg medycyny estetycznej poszkodowanemu należy się odszkodowanie. W zależności od sytuacji, a także podjętych przez pacjenta, możliwych jest kilka dróg dochodzenia swoich praw:
- ugoda z lekarzem
- pozew cywilny
- sprawa karna w sądzie, jeśli osoba wykonująca zabieg przekroczyła swoje uprawnienia
W pierwszej kolejności poszkodowanym zaleca się podjęcie próby zawarcia ugody z lekarzem, który wykonał nieudany zabieg medycyny estetycznej. Ugodę taką należy zawrzeć w formie pisemnej, aby po czasie lekarz nie wycofał się ze wspólnie wypracowanych postanowień. Jeśli jednak lekarz nie zgadza się co do swojej winy lub zakresu odszkodowania, pozostaje droga sądowa.
Nieudany zabieg medycyny estetycznej – odpowiedzialność deliktowa
Deliktowa odpowiedzialność lekarza (a także kosmetologa) to odpowiedzialność prawna za czyn niezgodny z prawem. W tym przypadku pod uwagę brane są prawa i obowiązki wynikające z wykonywania zawodu lekarza, który zobowiązany jest wykonywać swój zawód najstaranniej jak to możliwe i zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną. Ponadto lekarz zobowiązany jest także do informowania pacjenta o przebiegu terapii oraz o możliwych skutkach ubocznych, choćby ryzyko ich wystąpienia było minimalnie. Jeśli wiec zabieg medycy estetycznej nie udał się przez zaniedbanie lekarza (np. wykorzystał w zabiegu przeterminowany preparat lub niestarannie go wprowadził), jeśli lekarz nie zastosował się do aktualnej wiedzy i zaleceń (np. wykonał niepotrzebne nakłucia lub nacięcia) lub jeśli lekarz nie poinformował pacjenta o możliwych skutkach ubocznych, poszkodowany pacjent może go pozwać w procesie cywilnym. W tym przypadku zadziała odpowiedzialność deliktowa.
Nieudany zabieg medycyny estetycznej – odpowiedzialność kontraktowa
Odpowiedzialność kontraktowa lekarza wynika z umowy, jaka została podpisana przez lekarza i pacjenta. Niewywiązanie się z umowy lub częściowe wywiązanie się z umowy jest podstawą do dochodzenia swoich roszczeń. Warto zaznaczyć, że w przypadku lekarzy i oceny czy doszło do błędu medycznego pod uwagę brane są przede wszystkim starania – efekt diagnostyki i leczenia jest drugorzędny, o ile lekarz dopełnił wszystkich swoich obowiązków. Jeśli zatem terapia nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, ale lekarz dołożył wszelkich starań, by zakończyła się ona powodzeniem, nie można mówić o błędzie medycznym. W przypadku zabiegów medycyny estetycznej orzecznictwo jednak się różni. Ponieważ to właśnie efekt zabiegu jest ściśle określony w umowie, nieudany zabieg medycyny estetycznej może być podstawą do zasądzenia odszkodowania, nawet jeśli nie doszło do rażących uchybień ze strony lekarza.
Nieudany zabieg u kosmetyczki – odpowiedzialność karna
Jeszcze innym przypadkiem jest nieudany zabieg medycyny estetycznej wykonany przez kosmetyczkę. Przypomnijmy, że zabiegi z wykorzystaniem wypełniaczy, takich jak kwas hialuronowy, botoks, preparaty wykorzystywane do mezoterapii czy osocze bohatopłytkowe, mogą wykonywać wyłącznie lekarze medycyny estetycznej. Zabiegi te, choć mało inwazyjne i stosunkowo bezpieczne, muszą być dokonywane przez osoby o odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu, które pozwalają ocenić stan zdrowia pacjenta, ocenić możliwości zabiegowe oraz przewidzieć możliwe skutki uboczne, redukując ryzyko ich wystąpienia.
Jeśli zabiegu podjął się kosmetolog lub co gorsza kosmetyczka po kursach, a efekty zabiegu są niesatysfakcjonujące lub co gorsze opłakane, osobie takiej grozi odpowiedzialność karna. Sprawą zajmuje się prokurator, a poszkodowany ma szansę wywalczyć odszkodowanie za nieudany zabieg medycyny estetycznej w postępowaniu karnym. Najczęściej jednak konieczne jest złożenie pozwu na drodze postępowania cywilnego.
Jakie odszkodowanie za nieudany zabieg medycyny estetycznej należy się poszkodowanemu?
Odszkodowanie za nieudany zabieg medycyny estetycznej, jakie należy się poszkodowanemu, możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje świadczeń – odszkodowanie za szkody materialne i niematerialne. W tym przypadku szkodami materialnymi są wszelkie uszczerbki na zdrowiu – oszpecenie, deformacja, zakażone rany, krwotoki i inne skutki uboczne nieudanego zabiegu. Z kolei straty moralne, ból, trauma i inne psychiczne skutki uboczne są szkodami niematerialnymi.
Poszkodowanemu należy się odszkodowanie za szkody materialne – pokrycie kosztów leczenia, kolejnej operacji, rehabilitacji, dojazdów do lekarza, a także zwrot środków, które w trakcie leczenia po nieudanym zabiegu, poszkodowany stracił, nie mogąc podejmować pracy zarobkowej. Odszkodowanie należy się także za zakupione leki. Ponadto powinno ono pokryć także ewentualne koszty związane z koniecznością zmiany zawodu, jeśli potrzeba ta zaszła w wyniku poniesionych szkód materialnych.
W przypadku zaistnienia szkód niematerialnych, poszkodowanemu przysługuje prawo do zadośćuczynienia. Jest ono wypłacane jednorazowo, a jego wysokość zależy oczywiście od poniesionych szkód.
Jak zmniejszyć ryzyko nieudanego zabiegu medycyny estetycznej?
Aby uniknąć groźnych i nieprzyjemnych powikłań pozabiegowych, należy wybierać lekarzy medycyny estetycznej, którzy specjalizują się w zabiegach, o jakich myślimy. Do kosmetologów i techników kosmetycznych wybierajmy się na zabiegi, do których wykonywania są oni uprawnieni – peeling powierzchniowy, maseczki, regulacja brwi, przedłużanie rzęs, make up. Zabiegi laserowe, mikrodermabrazja, głębokie peelingi medyczne, wolumetria twarzy z wykorzystaniem wypełnień i nici PDO oraz inne zaawansowane zabiegi powinni wykonywać jedynie lekarze, odpowiednio przeszkoleni w kierunku medycyny estetycznej.
Przed podjęciem decyzji o poddaniu się zabiegowi u lekarza, należy zadać wszystkie nurtujące pytania – między innymi o polecany przez lekarza rodzaj zabiegu, o przebieg terapii i ewentualnej rekonwalescencji oraz o możliwe powikłania, a także o rodzaj stosowanych przez lekarza preparaty. Zapytać warto także o dodatkowe ubezpieczenie, ponieważ obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej nie obejmuje niepożądanych skutków zabiegów, które nie są wykonywane celem leczenia wad wrodzonych, urazów i terapii poprawiającej błędy innych lekarzy. Obowiązkowe ubezpieczenie działa więc, gdy pacjent redukuje blizny po oparzeniach, ale nie działa, gdy redukuje zmarszczki. Jeśli lekarz posiada dodatkową polisę, szansa na ewentualne roszczenia bez wchodzenia na drogę sądową wzrasta. Wykupienie takiej polisy świadczy także o profesjonalizmie i odpowiedzialnym podejściu do wykonywanego zawodu lekarza.
Odszkodowanie za nieudany zabieg medycyny estetycznej – pomoc prawna
Jeśli poddałeś się zabiegowi medycyny estetycznej, który się nie udał i w wyniku którego ucierpiałeś, zgłoś się do nas. Pomożemy Ci uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie, a jeśli przyznane już świadczenia są za małe, wesprzemy Cię w uzyskaniu dopłaty. Świadczymy kompleksową pomoc prawną – gromadzimy dokumentację potrzebną w postępowaniu sądowym (w tym dokumentację medyczną), przygotowujemy do sprawy i reprezentujemy na sali sądowej. Dzięki naszemu wsparciu, klienci uzyskują odszkodowanie za nieudany zabieg medycyny estetycznej w sytuacjach, gdy nie dawali sobie żadnej nadziei na uzyskanie jakichkolwiek świadczeń, a także zwiększamy ich wysokość, gdy ubezpieczyciel lub sam lekarz (kosmetolog) stanowczo zaniżyli ich wartość. Zapraszamy do kontaktu.
Potrzebna ci pomoc?
Zadzwoń w godzinach 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątkuBezpłatnie odpowiemy na Twoje pytania.
Dlaczego Twoje odszkodowanie z Kancelarią AE?
Oszczędzamy Twój czas
18 lat doświadczenia pozwala nam uzyskiwać odszkodowania szybko i skutecznie
Wysokie odszkodowania
Analizujemy każdą sprawę i pozyskujemy odszkodowanie z możliwie największej ilości miejsc.
Doświadczony zespół
Nasz zespół to osoby z wieloletnim doświadczeniem. Ich wiedza gwarantuje uzyskanie najwyższych odszkodowań.
Wynagrodzenie po odszkodowaniu
Nasze wynagrodzenie płatne jest dopiero po uzyskaniu odszkodowania. Nie odzyskamy dla Ciebie pieniędzy, nie zarobimy.